WŁAMANIA DO MIESZKAŃ.POLICJA APELUJE O OSTROŻNOŚĆ - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

WŁAMANIA DO MIESZKAŃ.POLICJA APELUJE O OSTROŻNOŚĆ

Data publikacji 17.12.2019

W związku z nasileniem się włamań do mieszkań na terenie naszego miasta, policjanci apelują do mieszkańców o ostrożność i przezorność. Należy pamiętać, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja, czy też włamywacza. Jeśli widzisz podejrzanie kręcące się osoby, czy też nieznany samochód, z którego może być prowadzona obserwacja poinformujmy policję o swoich podejrzeniach. Każda informacja będzie zweryfikowana.

W ostatnich dniach na terenie naszego miasta doszło do kilku włamań do mieszkań. Sprawcy dostają się do domów poprzez pokonanie zamków w drzwiach wejściowych. Łupem złodziei najczęściej padają biżuteria i pieniądze. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z faktem włamania przekazujemy kilka ważnych wskazówek, które pozwolą lepiej zabezpieczyć mienie:

  • zwracajmy uwagę na wszelkie, budzące podejrzenia zachowanie osób, pojawiających się w rejonie mieszkań i domów,
  • zwróćmy uwagę na obce pojazdy zaparkowane np. przy parkingach, polach, lub w miejscach sugerujących dokonywanie obserwacji przez osoby znajdujące się wewnątrz podejrzanego pojazdu,
  • wzmóżmy czujność sąsiedzką, nie udzielajmy informacji o sąsiadach (np. o sprawach dotyczących godzin pracy, terminach urlopu, itp.) osobom, których nie znamy, a które w ten sposób mogą prowadzić rozpoznanie miejsca, które zamierzają okraść.
  • zwracajmy uwagę na to, komu otwieramy drzwi od domofonu
  • bądźmy dobrymi sąsiadami, zachowującymi uwagę i czujność- dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom,
  • zamykajmy okna i drzwi zawsze kiedy opuszczamy mieszkanie,
  • nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, poszukaj też oryginalnej skrytki. 

W przypadku zauważenia podejrzanych osób, zapamiętajmy ich rysopis, a w przypadku podejrzanych pojazdów krążących w rejonie posesji- numer rejestracyjny. W momencie, kiedy usłyszymy, bądź zobaczymy niepokojące nas hałasy i osoby niezwłocznie poinformujmy o tym policję za pośrednictwem numeru 112.

Kiedy jednak padniemy ofiarami przestępców pierwszą czynność jaką wykonamy to również telefon pod numer 112 i powiadomienie organów ścigania. Pamiętajmy, aby nie wchodzić do mieszkania, nie róbmy porządków i ustaleń co zginęło, na to będzie czas. Pozwólmy działać policji i nie zacierajmy śladów.