ZNAKOWANIE ROWERU-SPRAWDZ, GDZIE MOŻESZ TO ZROBIĆ - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ZNAKOWANIE ROWERU-SPRAWDZ, GDZIE MOŻESZ TO ZROBIĆ

Data publikacji 28.03.2019

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego zwiększa się zagrożenie kradzieży rowerów. Aby zapobiegać utracie jednośladu, rower warto odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu, należy zastosować różnego rodzaju zapięcia techniczne. Białostoccy policjanci dodatkowo zachęcają do oznakowania swoich jednośladów.

Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy zgłaszający taką kradzież poda numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz naniesieniu na pojazd metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji. Każdego, kto będzie chciał oznakować swój rower, zapraszamy do najbliższego komisariatu Policji.

Chcesz oznakować rower – ważne:

- przyjedź rowerem;

- musisz mieć przy sobie dowód osobisty;

- jeżeli chcesz by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy Was razem;

- musisz mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające zakup roweru.

Przypominamy, rower można oznakować w każdym komisariacie Policji na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego:

- Komisariat Policji I w Białymstoku, ul. Waryńskiego 8, tel. /85/ 670 32 11

- Komisariat Policji II w Białymstoku, ul. Warszawska 65, tel. /85/ 670 32 22

- Komisariat Policji III w Białymstoku, ul. Wrocławska 51 a, tel. /85/ 670 32 33

- Komisariat Policji IV w Białymstoku, ul. Słowackiego 1, tel. /85/ 670 32 44

- Komisariat Policji w Łapach, ul. Główna 5, tel. /85/ 715 82 00

- Posterunek Policji w Choroszczy, ul. Lipowa 2, tel. /85/ 670 41 53

- Komisariat Policji w Wasilkowie, ul. Dworna 4, tel. /85/ 710 40 34

- Posterunek Policji w Czarnej Białostockiej, ul. Piłsudskiego 9, tel. /85/ 670 41 10

- Posterunek Policji w Supraślu, ul. Kościelna 2, tel. /85/ 670 41 63

- Komisariat Policji w Zabłudowie, ul. Białostocka 68, tel. /85/718 80 97

- Posterunek Policji w Gródku, ul. Michałowska 7, tel. /85/ 670 41 33

Pamiętajmy, aby nie ułatwiać złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do pokonania w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Często sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet, jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru. Pozostawiajmy również rower w miejscach widocznych czyli w okolicy budynków użyteczności publicznej oraz w terenie, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego.