Areszt dla podejrzanego o oszustwo "na policjanta CBŚ" - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla podejrzanego o oszustwo "na policjanta CBŚ"

Data publikacji 13.05.2019

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali podejrzanego o oszustwo "na policjanta CBŚ". 56-latek usłyszał już zarzut, a teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

W czwartek, białostoccy mundurowi zatrzymali 56-latka podejrzanego o oszustwo "na policjanta CBŚ". Do zdarzenia miało dojść 6 maja, gdzie do starszej kobiety na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podający się za członka rodziny i poprosił o numer komórkowy. Następnie, mężczyzna podający się za policjanta Białostockiego Oddziału Centralnego Biura Śledczego ponownie zatelefonował do kobiety i poinformował ją, że prowadzone jest postępowanie w sprawie oszustów, których kobieta ma paść ofiarą. Rozmówczynię poinformowano, aby swoje wartościowe rzeczy i pieniądze przekazała w umówionym miejscu. Łączna kwota strat to ponad 60 tysięcy złotych. Zatrzymany mężczyzna uczestniczył w charakterze tzw. "odbieraka", czyli osoby, która odbiera pieniądze od pokrzywdzonego. 56-latek usłyszał już zarzut. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Pamiętaj!

  • ​Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w taki sposób nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, adresu czy haseł do konta bądź kodów PIN.
  • Po takim zdarzeniu natychmiast poinformuj Policję lub kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Aby zweryfikować osobę podającą się za policjanta rozłącz się z rozmówcą i samodzielnie skontaktuj się z policją pod numerem 112 aby sprawdzić dane osoby podającej się za policjanta. Nigdy nie weryfikuj wiarygodności rozmówcy pozostając na linii-to jest celowe działanie oszustów!