POLICJANCI O BEZPIECZNYCH POWROTACH - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

POLICJANCI O BEZPIECZNYCH POWROTACH

Data publikacji 27.08.2019

Zbliżają się ostatnie dni wakacji, a tym samym wzmożony ruch na drogach osób wracających z letniego wypoczynku. O czym należy pamiętać przed i w trakcie podróży przypomniały policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku podczas rozmowy w jednej z rozgłośni radiowych.

Zbliżają się ostatnie dni wakacji, a tym samym wzmożony ruch na drogach osób wracających z letniego wypoczynku. O czym należy pamiętać przed i w trakcie podróży przypomniały policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Jak twierdzą "wszyscy mamy ten sam cel: "bezpieczny powrót z wakacji". Nadmierny pośpiech, zmęczenie, roztargnienie, uśpiona czujność, wreszcie rutyna, to tylko niektóre czynniki sprzyjające nieszczęśliwym wypadkom. Bądźmy ostrożni! Niech wzmożona czujność i zdrowy rozsądek towarzyszą nam podczas drogi powrotnej z letniego wypoczynku, przypominaja policjantki.

W trakcie rozmowy funkcjonariuszki nawiązały do bardzo ważnej zasady obowiązującej na drodze- zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Przypominały, aby kierowcy starali się przewidywać sytuacje, jakie mogą nas zastać na drodze. Powtarzając-"bądź czujny. Nie pozwól się zaskoczyć rutynie". Dostosowanie prędkość jazdy do warunków drogowych to kolejny element bezpiecznej jazdy. Elementarne zasady ruchu drogowego: stosowanie się do znaków drogowych, zapinanie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach, jazda z włączonymi światłami, nie dopuszczanie do nadmiernego zmęczenia za kierownicą to podstawy bezpiecznych podróży.

Oto kilka wskazówek poprawiających bezpieczeństwo podróżowania, które wskazują policjanci:

● w czasie długiej podróży należy co jakiś czas przewietrzyć samochód i pamiętać o odpoczynku,

● w miarę możliwości w samochodzie utrzymywać temperaturę optymalną, zbyt wysoka temperatura powoduje dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny,

● dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze,

● pamiętać o włączonych światłach mijania i korzystania obowiązkowo z pasów bezpieczeństwa,

● w czasie burzy unikać zatrzymywania się pod drzewami,

● korzystać z parkingów przy stacjach benzynowych. Ostatnie dni wakacji to przede wszystkim czas powrotów.