Bezpieczna droga do szkoły - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 30.08.2019

W początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej, jak każdego roku, policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych.

Od 2 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zadbają policjanci, którzy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego sprawdzili stan oznakowania w rejonach szkół oraz przejść dla piszych. W najbliższybh dniach będą rownież przeprowadzone kontrole "gimbusów" z terenu całego powiatu. Policjanci sprawdzą między innymi ich stan techniczny oraz oznakowanie - autobusy przewożące dzieci muszą być oznakowane specjalną tabliczką.O tym jak bezpiecznie korzystać z drogi, uczniowie  mogli dowiedzieć się podczas spotkań profilaktycznych z funkcjonariuszami, które odbywały się w ostatnich dniach i bedą trwały jeszcze przez pewien okres. Temat bepiecznej drogi do szkoły został poruszony również przez policjantki w trakcie audycji w  jednej z rozglośni radiowych.

Kierujący natomiast pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.