POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTAMI - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTAMI

Data publikacji 18.09.2019

Policjanci apelują do wszystkich, szczególnie do osób starszych, aby były ostrożne w kontaktach z obcymi. W ostatnich dniach funkcjonariusze otrzymali sygnały, że doszło do kilku prób oszustwa metodą na "wnuczka". Jeden z pokrzywdzonych chcąc pomóc fałszywej, jak się okazało córce, stracił swoje oszczędności.

Mimo ostrzeżeń i apeli, policja wciąż notuje oszustwa tzw. metodą na wnuczka lub na policjanta (w różnych wariantach). Sprawcy dzwonią do starszych osób, podszywając się pod kogoś z rodziny lub pod policję i proszą o pieniądze na jakiś ważny cel, np. przekonują, że doszło do wypadku drogowego i potrzebne są pieniądze na naprawienie szkód lub polubowne załatwienie sprawy. Tak też bylo wczoraj. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku otrzymali kilka sygnałów próby oszustwa tą metodą. W jednym z przypadków został oszukany mężczyzna i stracił swoje oszczędności. Do starszego mężczyzny zadzwoniła kobieta podająca się za córkę z informacją, iż miała wypadek, aby uniknąć kary potrzebuje pieniędzy. Po ustaloną kwotę zgłosił się mężczyzna podający się za kuriera z prokuratury. W ten sposób straszy mężczyzna stracił swoje oszczędności. 

Policjanci apelują, by w takich przypadkach nie ulegać emocjom i kontaktować się z rodziną, aby potwierdzić, czy rzeczywiście miał miejsce wypadek lub choroba. Dodatkowo każdorazowo zgłaszać powyższe sytuacje na numer alarmowy 112. Policjanci przypominają też, że sami nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach czy akcjach i nie proszą o pieniądze. Jednocześnie przypominają, aby pod żadnym pozorem nie podawać żadnych swoich danych osobowych, adresu czy też naszych numerów telefonów komórkowych.

Zwracamy się z apelem zwłaszcza do osób młodych!

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroć i życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na opisywane zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.