"Recydywa drogowa" nie popłaca - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Recydywa drogowa" nie popłaca

Data publikacji 04.10.2019

Białostocka "drogówka" wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymała kolejny raz pojazd ciężarowy, który nie spełniał wymagań prawa o transporcie drogowym. Przedsiębiorca odpowiedzialny za transport po raz drugi poniósł surową karę.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku zatrzymali samochód ciężarowy przewożący wyposażenie ogrodów na jednej z międzynarodowych tras. Ciężarówka kilka dni wcześniej również była kontrolowana przez inspektorów WITD, w wyniku czego na przedsiębiorcę została nałożona kara administracyjna w wysokości przekraczającej 23 tysiące złotych. Sankcja była wynikiem braku wymaganego zezwolenia na przejazd samochodu ponadnormatywnego. Dodatkowo pojazd był pilotowany jedynie przez jednego pilota, a w takiej sytuacji powinien być przez dwóch. Auto trafiło na strzeżony parking.

Tuż po wpłaceniu kaucji i okazaniu odpowiedniego zezwolenia (na część trasy) samochód został wydany z parkingu. Kierowca deklarował przejazd tylko na odcinku zgodnym z uzyskanym zezwoleniem kategorii "VII", znacznie krótszym niż prognozowana trasa przejazdu. Słowa jednak nie dotrzymał. W środę wieczorem, około godziny 20, na krajowej "ósemce" funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego oraz białostockiej "drogówki" kolejny raz zatrzymali pojazd. Kierowca próbował ponownie taktyki z pierwszej kontroli, okazując zezwolenie kategorii "IV". Wymaganego zezwolenia kategorii "VII" na przewożony ładunek nie posiadał, gdyż ważność dokumentu na podstawie którego opuścił wcześniej parking strzeżony skończyła się około 50 km przed kolejnym zatrzymaniem.

Kontrolujący ponownie zmierzyli pojazd. Okazało się, że jego wymiary nie uległy zmianie - dopuszczalna szerokość została znacznie przekroczona. Dodatkowo zatrzymane auto kolejny raz nie było pilotowane przez wymaganą liczbę pojazdów, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami ciężarówka powinna być eskortowana przez dwóch "pilotów".

Przedsiębiorca został kolejny raz ukarany w  postępowaniu administracyjnym z ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym.