"Znicz 2019"- Policjanci apelują o ostrożność - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Znicz 2019"- Policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 30.10.2019

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W poprzedzającym to święto okresie odwiedzamy groby swoich bliskich. Niestety te chwile może zakłócić nam ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie mogą wykorzystać jako okazję do kradzieży. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku w jednej z rozgłośni radiowych przypominali, jak przygotować się na nadchodzące dni.

Aby nic nie zakłóciło chwil, które poświęcamy naszym bliskim zmarłym, dziś policjanci przypominali w jednej z rozgłośni radiowych, co należy zrobić i jak przygotować się do zbliżającego się Dnia Święta Zmarłych.

Mundurowi apelowali- wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu.

Poruszając się środkami komunikacji miejskiej zwracajmy uwagę na tzw. „sztuczny tłok”, ponieważ to świetna okazja aby stracić cenne rzeczy. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

W natłoku spraw nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło. Zwracajmy również uwagę na osoby starsze, które wybierają się na cmentarze, osoby które maja zaburzenia pamięci, które z uwagi na swoje schorzenie mogą się zagubić. Najlepiej umieśćmy seniorowi w kieszeni płaszcza kartkę z telefonem do osoby najbliższej, bądź adresem zamieszkania.

Policjanci apelowali, aby przed wyjazdem właściwie zabezpieczyć mieszkanie, nie umieszczać na portalach społecznościowych informacji o tym że wyjeżdżamy i wracamy za kilka dni. Możemy powiadomić swoich zaprzyjaźnionych sąsiadów, że nie będzie nas przez kilka dni, aby mieli oko na nasze mieszkanie.

Najbliższe dni, to również wyzwanie dla kierowców, którzy muszą się zmierzyć z dużym natężeniem ruchu i utrudnieniami, wynikającymi z wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego. Ważne jest więc abyśmy pamiętali o tym, by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, korzystać - zgodnie z przepisami - ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód.

Aby dojazd do cmentarzy odbył się bezpiecznie i jak najsprawniej stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy czy innych służb, którzy będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.