Działania "SMOG" w powiecie białostockim - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "SMOG" w powiecie białostockim

Data publikacji 20.11.2019

Policjanci białostockiej "drogówki" prowadzą działania pod nazwą "Smog". Są to działania kontrolno–prewencyjne. Ich celem jest zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów i emisję spalin do atmosfery. Policjanci będą eliminować z ruchu drogowego pojazdy których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Białostoccy policjanci włączyli się do dzisiejszych działań pod nazwą "Smog", prowadzonych na terenie całego kraju. Mundurowi sprawdzają w głównej mierze stan techniczny pojazdów jak również emisję spalin. Podczas prowadzonych działań, policjanci ruchu drogowego, wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, jakim jest dymomierze czy analizatory spalin, za pomocą którego sprawdzą pojazdy, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu drogowego aut niesprawnych technicznie, a w szczególności przekraczających dopuszczalne normy emisji spalin.

Dodatkowo w ramach współpracy z Zespolem Szkół Mechanicznych w Białymstoku wszyscy zainteresowani i chętni kierowcy, mogli poddać swoje auta szczegółowemu sprawdzeniu swoich środków lokomocji pod kątem technicznym ze zwróceniem uwagi na emisję spalin.

Należy pamiętać, że lekceważenie przepisów ruchu drogowego w kwestii stanu technicznego pojazdów, ma znaczny wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz jakość powietrza, którym oddychamy. 

Policjanci w czasie kontroli przekazują informacje na temat szkodliwości emisji spalin dla środowiska naturalnego. Smog to nie tylko „zasługa” kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych ale także niesprawnych technicznie pojazdów i złej jakości ich spalin.

Policjanci od początku roku w powiecie białostockim w ramach działań pn. "Smog" zatrzymali 79 dowodów rejestracyjnych. Skontrolowali zkolei 2173 pojazdy przeprowadząjąc tym samym 224 pomiary emisji spalin pojazdów
 

 • Fotografia przedstawiająca policjantów którzy dokonują pomiaru spalin w zatrzymanym aucie.
 • Fotografia przedstawiająca analizator spalin.
 • Fotografia przedstawiająca policjantów którzy dokonują pomiaru spalin w zatrzymanym aucie.
 • Fotografia przedstawiająca policjanta sprawdzającego zatrzymane auto.
 • Fotografia przedstawiająca policjanta stojącego na drodze z uniesioną tarczą do zatrzymywania samochodów.
 • Fotografia przedstawiająca policjanta sprawdzającego dymomierzem zatrzymane auto .
 • Fotografia przedstawiająca policjantów stojących na drodze w celu zatrzymania aut.
 • Fotografia przedstawiająca policjanta sprawdzającego zatrzymane auto.
 • Fotografia przedstawiająca policjantów stojących którzy sprawdzają analizatorem spalin zatrzymane auto .
 • Fotografia kolorowa przedstawiająca warsztat samochodowy znajdujący się w technikum Mechanicznym w Białymstoku.
 • Fotografia kolorowa przedstawiająca warsztat samochodowy znajdujący się w technikum Mechanicznym w Białymstoku.
 • Fotografia kolorowa przedstawiająca policjanta idącego w kierunku kierowcy z zatrzymanego auta.