Nie bądźmy obojętni-policjanci sprawdzają, informują, pomagają - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądźmy obojętni-policjanci sprawdzają, informują, pomagają

Data publikacji 25.11.2019

W trosce o osoby bezdomne białostoccy policjanci sprawdzają miejsca ich pobytu. Informują o możliwości spędzenia zimy w schronisku oraz instytucjach, gdzie mogą otrzymać ciepłą odzież i posiłek. Kolejny raz nieoceniona okazała się również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której mieszkańcy wskazali miejsce przebywania osób bezdomnych, a z pomocą przyszedł dzielnicowy.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Zazwyczaj są to pustostany, ogódki działkowe czy altanki. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są poza bezdomnymi osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. Tego rodzaju działania podejmują w głównej mierze dzielnicowi na szego powiatu, którzy najlepiej znają swój rejon służbowy. Los mieszkanców nie jest obojętny również policjantom Wydziału Patrolowo-Interwencyjengo Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, którzy każdego dnia kontrolują prawdopodobne miejsca przebywania osób narażonych na wychłodzenie.

Po raz kolejny nieoceniona okazała się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której mieszkańcy wskazali miejsce przebywania osób bezdomnych. Dzielnicowy z Komisariatu Policji I w Białymstoku, który zajął się sprawą doskonale wiedział, że w ubiegłym roku w tym samym miejscu doszło do tragedii. Policjant natychmiast poinformował odpowiednie służby i wspólnymi siłami miejsce to zostało uprzątnięte. Z kolei przebywające tam osoby otrzymały wszelkie informacje, gdzie mogą znaleźć pomoc i schronienie. Mundurowi w przypadku napotkania takich osób każdorazowo oferują pomoc w postaci przewiezienia do do środków, w których jest cieplo, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się.

Jednocześnie apelujemy o  przekazywanie Policji informacji w przypadku zauważenia osób bezdomnych czy nieporadnych zyciowo, których życie może być zagrożonez powodu niskich temeratur. W takim przypadku należy skorzystać z numeru alarmowego 112, bądź Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, przy pomocy której można wskazać zagrożenie. 


 

  • fotografia kolorowa przedstawiająca kompleks leśny zaśmiecony
  • Fotografia kolorowa przedstawiająca opuszczony garaż.
  • fotografia kolorowa przedstawiająca stojącego policjanta  oraz mężczyznę stojących przed budynkiem.
  • Fotografia kolorowa przedstawiająca policjanta patrolującego pustostan wspólnie z wolontariuszami.