W trosce o pieszych "Eksperyment Odblaskowy" - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o pieszych "Eksperyment Odblaskowy"

Data publikacji 09.12.2019

Policjanci z "drogówki" przeprowadzili w piątek "eksperyment odblaskowy" z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrzyniewie Dużym. Miał on na celu edukację dzieci i dorosłych, którzy mogli naocznie zobaczyć różnicę widoczności pieszego wyposażonego w odblaski i bez nich.

Funkcjonariusze "drogówki" z Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Miejskiej Policji w Białystoku, przy współpracy wójta gminy Dobrzyniewo Kościelne oraz parafii, zorganizowali w piątek w Dobrzyniewie Kościelnym "eksperyment odblaskowy". Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni uczniowie klas VII i VIII Szkoły Postawowej w Dobrzyniewie Dużym oraz ich rodziny. Mundurowi  edukowali zebranych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślając rolę jaką spełniają odblaski.

Eksperyment odbył się po zmroku na nieoświetlonym terenie tuż przy kompleksie leśnym. Policjanci ustawili radiowozy z włączonymi światłami mijania, a przed nimi wyłaniali się uczestnicy eksperymentu nie posiadający elementów odblaskowych. Okazało się, że pomimo włączonych świateł pojazdu, osoby te były niewidoczne dla oczu kierowcy. Następnie kolejne osoby zostały wyposażone w odblaski, tym razem kierowca zobaczył pieszych już z daleka. Dzięki takiej prezentacji uczestnicy na własne oczy mogli zobaczyć jak ważne dla bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu drogowego jest noszenie elementów odblaskowych.

Białostocka Policja w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców zarówno w codziennej służbie jak i cyklicznie, prowadzi działania edukacyjne i kontrolne ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Prowadzone działania nie zastąpią jednak rozsądku uczestników ruchu drogowego, dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.