Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data publikacji 07.02.2020

Policjanci białostockiej "drogówki" uczestniczyli wczoraj w ogólnopolskich działaniach pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy„niechronionych”.

Wczoraj  funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przeprowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas działań policjanci sprawdzali, jak kierowcy samochodów zachowują się w rejonach przejść, oraz czy piesi i rowerzyści stosują się do przepisów ruchu drogowego. Policjanci korzystając z okazji przypominali również o noszeniu podnoszących bezpieczeństwo odblasków, nie tylko poza tobszarem zabudowanym. Mundurowi przekonywali "niechronionych", że niezależnie od pory roku powinni być  widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.

Podczas wczorajszych działań policjanci wylegitymowali 287 osób. W sumie stwierdzili 89 naruszeń przepisów przez niechronionych uczestników ruchu drogowego i wobec nich. Mundurowi ujawnili 43 wykroczenia wobec pieszych, 39 popełnionych przez pieszych oraz 7 przez rowerzystów.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

  • Fotografia kolorowa przedstawiająca stojącego policjanta z białostockiej drogówki.
  • Fotografia kolorowa przedstawiająca logo ruchu drogowego.
  • Fotografia kolorowa przedstawiająca dwóch policjantów z białostockiej drogówki którzy czekają aby skontrolować uczestników ruchu.
  • Fotografia kolorowa przedstawiająca lizak policyjny oraz czapkę leżąca na kokpice w samochodzie.
  • Fotografia kolorowa przedstawiająca policjanta tyłem kontrolującego uczestników ruchu drogowego.
  • Fotografia kolorowa przedstawiająca policjanta tyłem kontrolującego uczestników ruchu drogowego.