SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!!! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!!!

Data publikacji 14.02.2020

Policjanci apelują do wszystkich, szczególnie do osób starszych, aby były ostrożne w kontaktach z obcymi. Apelujemy do opiekunów osób starszych - informujmy i ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność.

Pomimo wielu apeli policji wciąż znajdują się osoby, które dają podejść się oszustom. Za każdym niemal razem schemat działania przestępców jest bardzo podobny. Na telefon stacjonarny zazwyczaj do starszej osoby dzwoni sprawca i podaje się za wnuczka lub innego członka rodziny, policjanta, czy urzędnika. Następnie pod pretekstem potrzebnej szybkiej finansowej pomocy lub ścigania oszustów, wykorzystując ufność ofiary i pośpiech, próbuje nakłonić rozmówcę do przekazania pieniędzy, po które to najczęściej przychodzi nieznajoma osoba. Tylko wczoraj na terenie powiatu białostockiego doszło do pięciu takich zdarzeń. W trzech z nich przestępcom podającym się za „policjanta" czy członka rodziny nie udało się, gdyż ofiary wykazały się czujnością i nie dały się nabrać na wymyślone przez oszustów historyjki. Z kolei w jednym z nich znakomitym profesjonalizmem wykazała się pracownica banku, do której zgłosiło się zdenerwowane starsze małżeństwo w celu wypłaty pieniędzy. Kobieta po krótkiej rozmowie  zorientowała się, że para może być ofiarą oszustwa w związku z czym natychmiast poinformowała policję. Kobieta nie myliła się, dzięki czujności pracownicy banku i współpracy z policją małżeństwo nie straciło swoich oszczędności. jednak w ostatnim ze zgłoszeń wczorajszego dnia pokrzywdzona dała nabrać się oszustom i straciła ponad 20 tysięcy złotych.
 
Policjanci przypominają, co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!
Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować! Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Nie przekazujmy nikomu pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym! W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszustwa, należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer 112.