Oszuści ciągle próbują. Ostrzeż swoich bliskich! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści ciągle próbują. Ostrzeż swoich bliskich!

Data publikacji 09.04.2020

Policjanci stale przestrzegają przed oszustwami. Ofiarami tych przestępstw stają się najczęściej osoby starsze i samotne. Tylko wczoraj na terenie powiatu białostockiego doszło do 36 usiłowań oszustwa na członka rodziny, który miał wypadek oraz "na policjanta". Na szczęście żadna z osób, nie dała się nabrać.

Białostoccy policjanci tylko wczoraj odnotowali 36 usiłowań oszustwa m.in. na członka rodziny, który miał wypadek oraz "na policjanta". Scenariusze działania oszustów były bardzo podobne. Na telefon dzwoniła osoba, która informowała, że jeden członek rodziny miał wypadek i potrzebne są pieniądze, aby uwolnić się od kary,lub na polubowne załatwienie sprawy. Pamiętajmy, że oszuści często proponują, że można potwierdzić jego autentyczność wybierając numer 112 lub 997, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób „ofiara” traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami-pamietajmy tak działają OSZUŚCI!

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. 

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
  • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!