Policja apeluje: zabezpiecz swój rower! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja apeluje: zabezpiecz swój rower!

Data publikacji 20.05.2020

Białostoccy policjanci wciąż odnotowują kradzieże rowerów na terenie powiatu. Mundurowi apelują do wszystkich użytkowników jednośladów o zabezpieczanie swojego mienia. Tylko minionej doby odnotowaliśmy 4 kradzieże rowerów na terenie miasta. 3 z nich nie były zabezpieczone.

W ostatnim czasie na terenie powiatu białostockiego dochodzi do coraz większej liczby kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, na klatce schodowej bloku lub w słabo zabezpieczonej piwnicy, garażu lub na balkonie. Tylko w ciągu ostatniej doby na terenie miasta zostały skradzione 4 rowery. 3 z nich nie były zabezpieczone w żaden sposób. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że staje się potencjalną ofiarą kradzieży, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Aby powstrzymać falę zjawiska policjanci apelują o ostrożność. Nie ma doskonałych form zabezpieczenia, jednak istnieją sposoby, dzięki którym można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.

Aby ograniczyć ryzyko kradzieży warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nigdy nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru – nawet na chwilę,
  • jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania,
  • zostawiając rower w ogólnodostępnym miejscu zabezpiecz go porządną linką,
  • warto sfotografować nasz jednoślad i spisać numer identyfikacyjny lub fabryczny; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.

Przypominamy, że gdy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt Policji. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru- kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.