Motocykliści są wśród nas! Zachowajmy ostrożność - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Motocykliści są wśród nas! Zachowajmy ostrożność

Data publikacji 01.06.2020

Policja apeluje o rozwagę do kierowców jednośladów, a także do kierowców samochodów, aby brali pod uwagę, że po drogach poruszają się też motocykle. Funkcjonariusze przypominają o zasadach, które poprawią bezpieczeństwo miłośnikom jednośladów.

Przyjemna temperatura powietrza i słoneczna pogoda – takie warunki sprawiają, że na naszych drogach coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. A to oznacza jedno – sezon motocyklowy w pełni.

Jazda na motocyklu dostarcza nam wielu przyjemnych emocji. Warto, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek. Należy pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów. Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści. Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa, kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek. Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Apelujemy również do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez przysłowiowe "patrzenie w lusterko". Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

W ubiegłym roku na drogach doszło do 47 zdarzeń z udziałem motocyklistów, w wyniku których 2 osoby zginęły a 3 zostały ranne.

Warto ponadto pamiętać, że na drogach pojawiły się już policyjne patrole na motocyklach. To znakomicie wyszkoleni funkcjonariusze, przeważnie miłośnicy jazdy na jednośladach, którzy dbają o bezpieczeństwo na naszych drogach.

  • policjanci ruchu drogowego na potocyklach
  • policjanci ruchu drogowego na potocyklach
  • policjanci ruchu drogowego na potocyklach