Ukarany za wywołanie niepotrzebnej czynności - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Ukarany za wywołanie niepotrzebnej czynności

Data publikacji 23.06.2020

Białostoccy policjanci interweniowali wobec 49-latka, który wysłał wiadomość do administratora gry internetowej, że popełni samobójstwo. Zgłoszenie to postawiło na nogi funkcjonariuszy Policji, którzy natychmiast ruszyli na pomoc desperatowi. Jak się okazało, nadaremnie. Za wywołanie niepotrzebnej czynności mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

W sobotę tuż po 16, oficer dyżurny białostockiej komendy Policji otrzymał niepokojące zgłoszenie. Z informacji wynikało, że mężczyzna podczas gry online poinformował administratora, że popełni samobójstwo jeżeli nie odblokują jego konta. Mundurowi ustalili adres nadawcy wiadomości, po czym ruszyli z pomocą. Na miejscu zastali 49-latka zaskoczonego wizytą mundurowych. Mężczyzna początkowo twierdził, że nic nie wie na temat wiadomości o samobójstwie. Po chwili jednak przyznał, że wysłał opisywaną informację, ponieważ administrator nie chciał odblokować jego konta. Uznał, że poprzez tego rodzaju groźbę będzie grał dalej. Mężczyzna za swoje zachowanie został ukarany mandatem karnym.

Niepotrzebne zaangażowanie Policji lub innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która pilnie potrzebują pomocy. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Przypominamy! Za bezzasadne wzywanie służb ratunkowych kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywny do 1500 złotych.