Oszuści "na policjanta" - zatrzymani - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Oszuści "na policjanta" - zatrzymani

Data publikacji 06.10.2020

Podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie, 18 i 19 latka podejrzanych o oszustwa metodą "na policjanta". Ogółem, od trzech seniorek, wyłudzono blisko 200 tysięcy złotych. Młodszy z zatrzymanych usłyszał zarzut oszustwa i usiłowania oszustwa, natomiast starszy zarzut oszustwa. Za te przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W Białymstoku oraz na terenie powiatu białostockiego, od początku roku, oszuści działający metodą na wnuczka bądź policjanta, próbowali wyłudzić pieniądze od ponad 200 seniorów. W 9 przypadkach pokrzywdzeni stracili swoje oszczędności. Wśród oszukanych osób były 3 białostoczanki. Sposób działania oszustów był podobny. Na telefon stacjonarny dzwonił mężczyzna i podając się za policjanta twierdził, że pieniądze na koncie bankowym danej seniorki są zagrożone. Niestety, kobiety uwierzyły w historię oszustów. W efekcie, każda z nich, straciła po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łączna kwota, jaką oszuści wyłudzili od białostoczanek, to blisko 200 tysięcy złotych. Do zdarzeń tych doszło we wrześniu.

Dzięki wnikliwej pracy podlaskich kryminalnych, do zatrzymaniu dwóch mieszkańców województwa mazowieckiego, doszło jeszcze w tym samym miesiącu, w Warszawie. 19 i 18 latek wpadli w ręce kryminalnych w swoich mieszkaniach. Obaj mężczyźni w procederze oszustwa prawdopodobnie pełnili funkcję "odbieraków", czyli tych, którym pokrzywdzeni przekazywali pieniądze. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanym zarzutów. Młodszy z zatrzymanych usłyszał zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa, natomiast starszy z podejrzanych zarzut oszustwa. Decyzją sądu mężczyźni trafili na 3 miesiące do aresztu. Za te przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. 

  • policjanci kryminalni, którzy prowadzą zatrzymanego mężczyznę, który ma kajdanki na rękach
  • policjant zapina mężczyźnie kajdanki na ręce
  • policjanci kryminalni, którzy prowadzą zatrzymanego mężczyznę, który ma kajdanki na rękach

Opis filmu: Policjant w żółtej, odblaskowej kamizelce wyprowadza z pojazdu zatrzymanego mężczyznę. Dwóch policjantów prowadzi zatrzymanego przez plac. Policjant zakłada kajdanki na ręce trzymane z tyłu przez zatrzymanego. Policjanci prowadzą zatrzymanego do pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Policjanci prowadzą zatrzymaną osobę do pojazdu. Policjanci wprowadzają zatrzymanego do pojazdu na tylne siedzenie.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.83 MB)

Pliki do pobrania