Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

MAŁŻEŃSTWO PADŁO OFIARĄ OSZUSTÓW - SENIORZY STRACILI 33 TYSIĄCE ZŁOTYCH

Data publikacji 17.03.2021

Małżeństwo z Białegostoku uwierzyło oszustowi, który zadzwonił do nich na numer stacjonarny i podał się za policjanta. Mężczyzna poinformował, że pracownicy banku próbują ich oszukać. Dodał, że listonosz, który przynosi emeryturę współpracuje z nimi i przekazuje emerytom fałszywe pieniądze. Seniorzy niestety uwierzyli w historię i stracili 33 tysiące złotych.

Wczoraj, starsze małżeństwo poinformowało policjantów, że zostało oszukane. Do zdarzenia doszło po 14, na jednym z osiedli w centrum Białegostoku. Wówczas, do 80-letniej białostoczanki zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Oszust zadzwonił na telefon stacjonarny i poinformował seniorkę, że oszczędności na jej koncie są zagrożone. Jednocześnie dodał, że jedna z pracownic banku jest oszustką. Kobieta natychmiast przekazała słuchawkę mężowi, który kontynuował rozmowę. Rzekomy policjant poprosił 82-latka o pilny przyjazd pod jednostkę Policji, gdzie senior miał poznać dalsze instrukcje. Nieświadomy sytuacji mężczyzna podał swój numer komórkowy, a następnie przyjechał we wskazane miejsce. Wykorzystując nieobecność seniora w mieszkaniu, do seniorki ponownie zadzwoniła osoba podająca się za policjanta. Oszust powiedział kobiecie, że listonosz przynoszący emeryturę, współpracuje z pracownikami banku i przekazuje im fałszywe pieniądze. Jednocześnie dodał, że wszystkie pieniądze, które seniorka ma w domu powinna szybko wymienić na prawdziwe. Kobieta wszystkie oszczędności, które miała w domu przekazała fałszywej policjantce. Oszustka wykorzystała fakt, że seniorka była w domu sama. W tym samym czasie, 82-latek telefonicznie, na bieżąco instruowany przez rzekomego mundurowego, czekał w rejonie jednostki. Senior był przekonany, że był obserwowany przez oszustów. Niestety małżeństwo zostało oszukane i w efekcie straciło 33 tysiące złotych.

 

POLICJANCI PO RAZ KOLEJNY APELUJĄ O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI ORAZ OSTRZEŻENIE SWOICH NAJBLIŻSZYCH!

NIE POZWÓL, ABY KTOŚ Z TWOICH BLISKICH PADŁ OFIARĄ OSZUSTA!

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

  • Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów. Nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.

  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Powrót na górę strony