Miał być policjantem, okazał się oszustem
Seniorka uwierzyła oszustom, którzy zadzwonili do niej podając się za pracownika poczty i policjanta CBŚP. Jeden z nich najpierw wypytywał czy będzie w domu, bo ma dla niej przesyłkę. Drugi poinformował, że bierze udział w policyjnej prowokacji. Seniorka wierząc, że pomaga policjantom, przekazała 30 tysięcy złotych.
Na telefon stacjonarny 86-latki zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika poczty. Poinformował, że ma zaadresowane do niej dwie przesyłki. Seniorka potwierdziła swoją obecność w domu. Kilka godzin później telefon zadzwonił ponownie. Tym razem 86-latka usłyszała w słuchawce inny męski głos. Dzwoniący przedstawił się jako policjant CBŚP. Usłyszała, że funkcjonariusze prowadzą policyjną prowokację, a białostoczanka może pomóc w zatrzymaniu przestępców. Mężczyzna polecił kobiecie, aby ta udała się do banku i wypłaciła oszczędności. W dalszej rozmowie poinformował kobietę, że do jej mieszkania przyjdzie nieumundurowany policjant, któremu przekaże pieniądze na umówione hasło. Białostoczanka przekonana, że pomaga mundurowym wykonała polecenia oszusta i po wypłaceniu gotówki przekazała je mężczyźnie, który zapukał do jej drzwi. Po kilku minutach seniorka kolejny raz usłyszała w słuchawce głos mężczyzny, który polecił jej ponowne wypłacenie pieniędzy. Tym razem w innej placówce bankowej. Tam pracownica banku zorientowała się, że 86-latka padła ofiarą oszustów i zaalarmowała prawdziwych policjantów. Dzięki jej czujności, kobieta nie stracił reszty swoich pieniędzy.
Aby nie paść ofiarą oszustów pamiętaj:
-
Policjanci, prokuratorzy nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
-
Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.
-
Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
-
Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.