KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA W POWIECIE BIAŁOSTOCKIM-PODSUMOWANIE 2024 ROKU
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z policjantami. Dzięki aplikacji można z miejsca zamieszkania poprzez wykorzystanie komputera lub urządzenia mobilnego zgłaszać konkretne zagrożenie ze swojego otoczenia, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Mundurowi na terenie powiatu białostockiego w minionym roku odnotowali blisko 7 tysięcy zgłoszeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku i jest narzędziem do komunikowania się z policjantami. Dzięki tej interaktywnej aplikacji możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy, informując o miejscach, gdzie jest łamane prawa, czy gdzie powstało zagrożenie. Sposób działania aplikacji jest łatwy w obsłudze. Wystarczy mieć do dyspozycji telefon, bądź komputer z dostępem do internetu. Po wyszukaniu i otwarciu aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, musisz wprowadzić zgłoszenie wybierając kategorię zagrożenia, a następnie zaznaczyć na mapie miejsce jego występowania. Zgłoszenie można uszczegółowić poprzez wprowadzenie daty, dnia tygodnia, opisu zagrożenia i pory dnia, a także załączyć plik związany ze zgłoszeniem.
W minionym roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowano blisko 7 tysięcy zgłoszeń na terenie powiatu białostockiego. Liczba ta pokazuje, że mieszkańcy naszego regionu chętnie korzystają z możliwości komunikacji z policją za pomocą tego narzędzia, zaznaczając zarówno nieprawidłowości jak i zagrożenia w swojej okolicy. Policjanci potwierdzili i wyeliminowali 2547 zgłoszeń. W minionym roku nasi mieszkańcy najczęściej bo aż 2019 razy wskazywali zagrożenie dotyczące nieprawidłowego parkowania. Kolejne dwa dotyczyły spożywania alkoholu i przekraczania dozwolonej prędkości. Oba odnotowały po 1145 zgłoszeń.
Jednym z przykładów skutecznego wykorzystania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Białegostoku jest sytuacja zgłoszenia zagrożenia z kategorii „dzikie wysypiska śmieci”. Zagrożenie powstało w rejonie zajezdni autobusowej, a także na osiedlu Centrum. Dzielnicowi weryfikując naniesioną nieprawidłowość potwierdzili sygnały przekazane przez internautów. Policjanci współpracując z mieszkańcami i zarządem mienia komunalnego spowodowali, że stare meble zostały sprzątnięte. Zwrócili się również do prezesa spółki PKS oraz do Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego o uprzątnięcie zaśmieconych miejsc wskazanych przez mieszkańców. W wyniku podjętych działań tereny zielone zostały uporządkowane, zaś systematyczne kontrole wskazanego rejonu zapobiegły ponownym zgłoszeniom. Powyższe działania skutkowały zmianą statusu zagrożenia KMZB na potwierdzone – wyeliminowane. Dzikie wysypisko zostało usunięte.
Innym z kolei ze zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa było zagrożenie polegające na zapadającej się studzience w rejonie ryneczku na Dziesięcinach. Po wystąpieniu funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego z wnioskiem do zarządcy drogi, miejsce to zostało naprawione. Zgłoszone zostało także ustawienie nieprawidłowego znaku drogowego przed przejściem dla pieszych, również na tym samym osiedlu. Jak w poprzednim przypadku, po wniosku mundurowych z białostockiej drogówki do zarządcy drogi, ustawiony został prawidłowy znak.
Zachęcamy mieszkańców do korzystania z tego narzędzia i współtworzenia bezpiecznej przestrzeni w naszym regionie. Każde zgłoszenie jest ważne, a funkcjonariusze zawsze podejmują działania w odpowiedzi na sygnały od mieszkańców.
Przypominamy! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji wymagających natychmiastowej reakcji Policji. W takich sytuacjach należy dzwonić na numer alarmowy 112.