Policjantki spotkały się z uczennicami klas mundurowych z okazji 100-lecia kobiet w Policji
W ramach obchodów 100-lecia kobiet w białostockiej komendzie zorganizowano wyjątkowy cykl spotkań, podczas których funkcjonariuszki spotkały się z uczennicami klas mundurowych. Była to niepowtarzalna okazja do rozmów o służbie oraz sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce. Najlepsza uczestniczka toru przeszkód otrzymała medal osobiście wręczony przez Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku inspektora Łukasza Głowackiego. W spotkaniu wziął udział również wyjątkowy gość - komendant z Królowego Mostu, aktor Andrzej Zaborski.
W Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku kobiety odgrywają istotną rolę w codziennej służbie – pełni ją aż 226 policjantek. Każdego dnia realizują one odpowiedzialne zadania, łącząc profesjonalizm z empatią, co czyni ich pracę wyjątkową.
Historia kobiet w Policji rozpoczęła się w 1925 roku, kiedy po raz pierwszy kobiety zostały przyjęte do służby w Policji Państwowej. W tamtych czasach wymagania rekrutacyjne były bardzo surowe – dotyczyły m.in. wieku, stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej. Funkcjonariuszką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa bezdzietna w wieku 25-40 lat, która zobowiązała się do zrezygnowania z zamążpójścia przez 10 lat. Kobiety z dziećmi lub mężatki nie mogły liczyć na założenie policyjnego munduru. Przyszła policjantka musiała być absolwentką co najmniej szkoły średniej i posiadać odpowiedni wzrost minimum 165 cm. Pomimo tych ograniczeń pierwsze policjantki skutecznie realizowały zadania związane z walką z handlem ludźmi, przestępstwami seksualnymi, przemocą domową oraz profilaktyką społeczną.
Dzięki swojej empatii i zaangażowaniu, kobiety szybko stały się nieodzownym wsparciem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Obecnie funkcjonariuszki z powodzeniem łączą tradycyjne zadania policyjne z działalnością edukacyjną i profilaktyczną, budując zaufanie społeczne.
Z okazji 100-lecia kobiet w Policji, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przygotowali cykl spotkań policjantek różnych pionów i szczebli, które przybliżyły uczennicom klas mundurowych służbę w Policji. Policjantki opowiadały o swojej służbie, wyzwaniach z jakimi się mierzą oraz o drodze jaką przeszły, aby stać się funkcjonariuszkami. Uczennice miały okazje dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji, jakie cechy są kluczowe w tym zawodzie oraz jaką rolę odgrywają kobiety w strukturach Policji. Takie spotkania miały miejsce przez cały tydzień. Nie zabrakło również krótkiej historii, jak różnią się pierwsze policjantki od współczesnych. Podczas jednego ze spotkań uczennice miały okazję przećwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy oraz zmierzyć się z nowym torem przeszkód, który jest jednym z etapów przyjęcia do służby w Policji.
Na zakończenie wydarzenia najlepsza uczestniczka toru przeszkód została uhonorowana medalem, który wręczył osobiście Komendant Miejski Policji w Białymstoku inspektor Łukasz Głowacki. W spotkaniu wzięli udział również zastępcy Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku młodszy inspektor Daniel Szymanowicz, nadkomisarz Karol Molski oraz gość honorowy aktor Andrzej Zaborski - komendant z Królowego Mostu. Dodatkowym wyróżnieniem dla licealistki było podarowanie przez honorowego gościa swojej książki ze specjalnym autografem. W przeddzień Dnia Kobiet Komendant Miejski Policji w Białymstoku wraz ze swoimi gośćmi złożył wszystkim obecnym na sali paniom najlepsze życzenia.