"Bezpieczny przejazd" pod okiem policjantów z drogówki
Policjanci z białostockiej drogówki z lądu i z powietrza sprawdzali, jak uczestnicy ruchu drogowego zachowują się na przejazdach kolejowych. Mundurowi ujawnili ponad 150 wykroczeń, z czego ponad 60 dotyczyło niestosowania się do znaku STOP. Zatrzymali również kierowcę, który miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dwóch kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Wczoraj, policjanci z białostockiej drogówki przyglądali się zarówno kierowcom jak i pieszym w rejonach przejazdów kolejowych. Wszystko na rzecz kształtowania i utrwalania bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowych. Funkcjonariusze przypominali uczestnikom ruchu drogowego o konsekwencjach wynikających z niezachowania ostrożności w okolicy torowisk. Zwracali również uwagę na obowiązek każdorazowego zatrzymania się przed znakiem "STOP" oraz stosowania się do sygnalizacji świetlnej znajdującej się przy przejeździe kolejowym. Oko kamery policyjnego drona wspomagało funkcjonariuszy w ujawnianiu niewłaściwych zachowań kierowców.
Policjanci z białostockiej drogówki skontrolowali ponad 200 kierowców. Ujawnili ponad 150 wykroczeń, z czego ponad 60 wykroczeń dotyczyło niestosowania się do znaku "STOP". Tego dnia mundurowi zatrzymali również nietrzeźwego kierowcę. W Czarnej Białostockiej zatrzymali do kontroli drogowej forda. Siedzący za kierownicą 48-latek od razu przyznał się policjantom, że spożywał alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że kierował pojazdem mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a pojazd został zabezpieczony i odholowany na policyjny parking, a sąd zadecyduje o jego przepadku. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Tego dnia policjanci z białostockiej drogówki zatrzymali także dwóch kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pierwszy z nich wpadł po 10 na Piastowskiej. Kierowca mercedesa jechał z prędkością 105 km/h na obowiązującej tam „pięćdziesiątce”. 35-latek został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych, a jego konto zasiliło 13 punktów. Niespełna 2 godziny później na Paderewskiego na policyjny radar wpadł 41-letni kierowca bmw. Mężczyzna przekroczył dopuszczalną prędkość o 54 km/h na obowiązującej tam „siedemdziesiątce”. Na pytanie policjantów, dlaczego przekroczył prędkość odpowiedział, że zdarzyło się i przecież każdemu zdarza się przekroczyć prędkość. On również został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych i 13 punktami. Obaj na 3 miesiące stracili prawa jazdy.
Policjanci przypominają:
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.