Kolejny sprawca fałszywego alarmu bombowego zatrzymany
Data publikacji 30.05.2014
Wczoraj kilkadziesiąt minut po telefonicznym alarmie bombowym policjanci z Białegostoku zatrzymali podejrzanego o fałszywe zgłoszenie 19-latka. Okazało się, że młody mężczyzna jest upośledzony umysłowo, a przekazana przez niego informacja to tylko żart. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje prokurator. Natomiast funkcjonariusze przypominają, że tego typu dowcip to poważne przestępstwo.
Wczoraj tuż przed godziną 21.00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku otrzymał zgłoszenie, że w Urzędzie Miejskim w Białymstoku podłożony jest ładunek wybuchowy. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci, którzy od razu po powiadomieniu administratora budynku rozpoczęli sprawdzanie obiektu. Na szczęście wewnątrz nikogo już nie było i ewakuacja nie była potrzebna. W międzyczasie mundurowi ustalali, kim jest autor tej informacji. W wyniku intensywnej pracy szybko wyszło na jaw, że sprawcą fałszywego alarmu bombowego był upośledzony umysłowo 19-latek. Młody mężczyzna korzystając z tego, że nauczył się wybierania numeru alarmowego zadzwonił, jak oświadczył, dla żartu. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje prokurator.
Każdy sygnał o podłożeniu ładunku wybuchowego policjanci traktują bardzo poważnie. Z jednej strony sprawdzają, czy polega on na prawdzie, a z drugiej - kto jest jego autorem. Nikt, kto decyduje się na tego typu żart, nie może czuć się bezkarnie. Z pewnością zostanie ostatecznie zidentyfikowany i odpowie za swoje nieopowiedziane zachowanie (np. 1-czytaj, 2-czytaj, 3-czytaj, 4-czytaj, 5-czytaj). W takich sytuacjach, ten niby „mały dowcip”, powoduje zaangażowanie w akcję wielu służb i funkcjonariuszy i kończy się poważnymi konsekwencjami. Należy pamiętać, że sprawca fałszywego alarmu bombowego odpowiada za przestępstwo z artykułu 224a kodeksu karnego. Przewidywana za to kara to od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto autor takiego „żartu” może zostać obciążony znacznymi kosztami związanymi z działaniem służb biorących udział w takiej akcji.