Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole autokarów - porady dla rodziców i organizatorów

Data publikacji 27.06.2014
Jak co roku okres wakacji to dla policjantów ruchu drogowego czas wzmożonych kontroli autokarów, którymi będą przewożone dzieci i młodzież na obozy i kolonie. Każdy organizator wyjazdu może wcześniej, przed wyjazdem poprosić funkcjonariuszy o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierowcy. Dzięki temu, rodzice będą mieli większą pewność, że najmłodsi podróżują sprawnym autokarem i bezpiecznie dojadą na miejsce wypoczynku. Funkcjonariusze podczas kontroli bardzo dokładnie i szczegółowo sprawdzają między innymi hamulce, stan ogumienia i oświetlenia autokaru. Poza tym sprawdzają także stan trzeźwości kierowcy. 
Żeby podróż dziecka autokarem należała do udanych, a przede wszystkim, by była bezpieczna, przypominamy o kilku podstawowych zasadach: 
przed wyjazdem dziecka autokarem na wakacje, wycieczkę sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy, korzystając z usług tego samego przewoźnika, 
ZAPAMIĘTAJ! – niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika, ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. 
Najlepiej z wyprzedzeniem, pod numerem 085 745-59-97 organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić autokar do kontroli, która odbywa się na ul. 1000-lecia Państwa Polskiego ( teren dawnej giełdy warzywnej ). Autobusy wyjeżdżające spoza granic administracyjnych miasta, będą kontrolowane w miejscu wyjazdu. Na telefony czekamy co najmniej trzy dni przed wyjazdem. Prosimy podać godzinę, o której autobus będzie podstawiony, jego numer rejestracyjny, cel podróży oraz nazwę organizatora wycieczki. Wyznaczenie tego miejsca skróci czas oczekiwania na przyjazd patrolu policji. 
Do tej pory w zgłoszeniach dokonywanych przez rodziców wyjeżdżających dzieci jak i przez uczestników, pojawiały się sprzeczne informacje na temat godziny i miejsca odjazdu. O zgłoszenia prosimy tylko organizatorów wycieczek. Każdorazowo po kontroli kierowca autobusu otrzyma od policjanta dokument o przeprowadzonej kontroli, który powinien okazać na żądanie organizatora wycieczki lub rodziców dzieci. 
ZAPAMIĘTAJ! – jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia, co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję! 
PODSTAWOWE WARUNKI TECHNICZNE, JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ AUTOKAR PODCZAS PRZEWOZU DZIECI
każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy, 
autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony,
autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga - wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia, 
autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy, 
autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej, w warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego, 
Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.
ZAPAMIĘTAJ!!! - WARTO CZASAMI POCZEKAĆ GODZINĘ DŁUŻEJ NA PRZYJAZD POLICJI I SPAĆ SPOKOJNIE. WYCIECZKĘ MOŻNA POWTÓRZYĆ, LECZ SKUTKÓW WYPADKU DROGOWEGO JUŻ SIĘ NIE ODWRÓCI. 
Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru). 
ZAPAMIĘTAJ!!! W PRZEJŚCIACH AUTOBUSU NIE MOGĄ ZNAJDOWAĆ SIĘ DODATKOWE MIEJSCA SIEDZĄCE, A W CZASIE JAZDY DZIECI NIE MOGĄ SPACEROWAĆ PO AUTOBUSIE, STAWAĆ NA SIEDZENIACH, MIĘDZY SIEDZENIAMI I WYCHYLAĆ SIĘ PRZEZ OKNA. JEŻELI AUTOBUS JEST WYPOSAŻONY W PASY BEZPIECZEŃSTWA PRZEWOŻONE W NIM DZIECI MUSZĄ MIEĆ JE ZAPIĘTE.
Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek. 
ZAPAMIĘTAJ!!! – PO KAŻDEJ PRZERWIE W PODRÓŻY SPRAWDZIĆ STAN LICZEBNY DZIECI. Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. 
W SYTUACJI, GDY KIERUJĄCY AUTOKAREM ŁAMIE ELEMENTARNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA (PRZEKRACZA DOZWOLONĄ PRĘDKOŚĆ, WYPRZEDZA NA TRZECIEGO, ROZMAWIA PRZEZ TELEFON KOMÓRKOWY itp.) NIE BĄDŹ BIERNYM OBSERWATOREM JEGO POCZYNAŃ - ZDECYDOWANIE ZWRÓĆ MU UWAGĘ, POWIADOM POLICJĘ.
Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniu podróży w bezpieczny sposób poruszały się jako piesi.
Powrót na górę strony