Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Służby mundurowe przeciw białaczce

Data publikacji 04.06.2013
 75 osób zgłosiło się na potencjalnych dawców szpiku kostnego w zorganizowanej na terenie całego województwa akcji pn. „Służby mundurowe przeciw białaczce”.

To już druga edycja tego typu działań. W dniach od 7 do 22 maja 2013 roku na terenie garnizonu podlaskiego odbyła się druga edycja działań, w tym roku przeprowadzonych pod hasłem „Służby mundurowe przeciw białaczce”. Białaczka jest chorobą nowotworową układu krwiotwórczego, występującą u osób dorosłych oraz dzieci. W Polsce na każdy milion dzieci przypada od 105 do 130 zachorowań na nowotwory. Przeszczep szpiku od zawsze wzbudzał wiele emocji, z uwagi na małą wiedzę w tym temacie. By zmienić te tendencje - w pięciu wytypowanych jednostkach Policji zorganizowano konferencje, podczas których funkcjonariusze, jak i pracownicy Policji mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat samego przeszczepu szpiku oraz uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące pytania z tego zakresu. W przedsięwzięciu uczestniczyli także funkcjonariusze Straży Granicznej i Straży Leśnej. Do udziału w konferencjach zaproszenie przyjął prof. dr hab. Janusz Kłoczko - Ordynator Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, dr Jarosław Sokołowski z Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, a także Pan Rafał Młodzikowski – przedstawiciel Fundacji Baza Dawców Komórek Macierzystych DKMS Polska. W ramach tego szczytnego przedsięwzięcia zarejestrowało się łącznie 75 potencjalnych dawców szpiku. Należy podkreślić, że wśród zacnego grona dawców są także: Podlaski Komendant Wojewódzki Policji, Komendant Miejski Policji w Białymstoku oraz komendanci powiatowi z Grajewa, Moniek i Siemiatycz. Osoby, które wyraziły zgodę na rejestrację wypełniły stosową dokumentacje pozwalającą na zarejestrowanie ich w bazie danych Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych – Polska.

Należy pamiętać, że przeszczepienie szpiku jest SZANSĄ chorego NA ŻYCIE! 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony