Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie w Święto Zmarłych

Data publikacji 29.10.2015

W najbliższych dniach rozpocznie się policyjna Akcja "Znicz". Na drogach krajowych, dojazdowych, w okolicach cmentarzy i kościołów będzie więcej policjantów. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli m.in. prędkości i trzeźwości.

W ramach policyjnej akcji "Znicz 2015", która w tym roku przypada w najbliższy weekend,  policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci, a także trzeźwość kierowców. Mundurowi przypominają także kierowcom, by zwracali uwagę na znaki drogowe, gdyż w tym czasie będzie zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. Funkcjonariusze apelują o rozwagę i ostrożność podczas jazdy oraz kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Swój apel policjanci kierują też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy do używania takich elementów zawsze i wszędzie, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo - bądźmy widoczni na drodze!

Niestety Dzień Wszystkich Świętych jest to także czas zwiększonej aktywności przestępców. W trosce o bezpieczeństwo policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu na cmentarzach i w ich okolicy. Nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej zadbajmy również o nasze mieszkania - czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja! Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych. Będąc na cmentarzu, zwracajmy również uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które - jak się wydaje - przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży. W natłoku spraw nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło. 

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

- W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

- Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!

- Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

- Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

- Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. 
Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

- Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). 

-Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy natychmiast Policję - dzwoniąc pod numer 997 lub 112. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia i mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

 

Powrót na górę strony