Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

SENIOR STRACIŁ 20 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Data publikacji 07.01.2021

Mówią, że są członkami rodziny i pilnie potrzebują pieniędzy w związku z chorobą. Czasem mówią, że są policjantami i przekonują, że zagrożone są pieniądze w banku. We wtorek, na terenie powiatu białostockiego, oszuści "zaatakowali" 4 razy. W jednym przypadku mężczyzna straciła 20 tysięcy złotych.

Ofiarami przestępców, którzy działają metodą „na wnuczka/policjanta” są najczęściej osoby starsze. Sprawcy wykorzystują ich dobroć, aby wyłudzić pieniądze. Opowieści, które seniorzy słyszą przez telefon mają zawsze podobny schemat.

We wtorek, na terenie powiatu białostockiego, oszuści "zaatakowali" 4 razy. Niestety, w jednym z przypadków mężczyzna dał się oszukać i stracił 20 tysięcy złotych. Na telefon stacjonarny zadzwoniła osoba, która podając się za policjanta poinformowała, że rozpracowują grupę przestępczą związaną z podrabianiem dokumentów tożsamości. W trakcie rozmowy mężczyzna wypytywał seniora o oszczędności. 80-latek myśląc, że rozmawia z prawdziwym policjantem, wykonał wszystkie polecenie oszusta. Wypłacił z konta bankowego swoje oszczędności, a następnie przekazał 20 tysięcy fałszywemu policjantowi 

 

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów. Nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.
  • Przypominamy, że policjant nieumundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.
  • Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

 
 
Powrót na górę strony