Aktualności

POLICJANCI APELUJĄ O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI PODCZAS WYPOCZYNKU NAD WODĄ!

Przez cały okres wakacji białostoccy policjanci systematycznie kontrolują miejsca wypoczynku nad wodą, a w szczególności tak zwane „dzikie kąpieliska”. Bezpieczeństwo nad wodą to jeden z głównych priorytetów w zadaniach policjantów.

Wysokie temperatury, upalna i słoneczna pogoda to idealne warunki, aby wolny czas spędzać nad wodą. Białostoccy policjanci każdego dnia kontrolują kąpieliska znajdujące się w całym powiecie białostockim. Bezpieczeństwo nad wodą to jeden z głównych priorytetów w zadaniach policjantów. Funkcjonariusze szczególną uwagę skupiają na tak zwanych „dzikich kąpieliskach”, gdzie nie ma wyznaczonych strzeżonych przez ratownika miejsc do kąpieli.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznej kąpieli:

1. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik.
2. Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, nigdy nie wiemy co znajdzie się pod jej powierzchnią.
3. Nie wolno wchodzić do wody tam, gdzie według naszego rozeznania znajdują się wodorosty, zimne prądy, wiry wodne. Narażamy się wówczas na ogromne niebezpieczeństwo.
4. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
5. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, warto aby miały założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
6. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
7. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
8. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Pływajmy w wodzie tak głębokiej i takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom.