Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przypominają o obowiązujących od 1 czerwca nowych zasadach na przejściach dla pieszych

Data publikacji 02.08.2021

Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych zostało zaplanowane poprzez nałożenie na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Kierowca jest zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Powinien on również pamiętać o stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście.

Nowe regulacje stanowią o tym, że pieszy staje się bardziej uprzywilejowany przy przechodzeniu przez jezdnię czy przejście dla pieszych. Pierwszeństwo przed pojazdem uzyskuje już przy wchodzeniu na nie. Pożądane jest zatem, aby pieszy sygnalizował chęć przechodzenia na drugą stronę jezdni. Gest w postaci podniesienia ręki czy nawiązanie kontaktu wzrokowego powinny być wystarczającą informacją dla kierującego.
Z kolei do prowadzących pojazdy należy  uważnie obserwować nie tylko jezdnię, ale również chodnik w jej obrębie. Nie bez powodu zarówno na pieszym, jak i na kierującym — zgodnie z przepisami — ciąży obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy okazji przekraczania jezdni lub poruszania się nią. Niewątpliwie dla każdej ze stron nie jest to łatwe zadanie, a relacja kierujący-pieszy często w codziennym funkcjonowaniu powoduje różne skomplikowane sytuacje. Należy jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do kontaktu pojazdu i człowieka, to wszystkie nieodwracalne szkody i kontuzje ponosi tylko człowiek. Warto, żeby zarówno pieszy znał cenę, jaką może zapłacić za swoje lub czyjeś błędy, a kierujący pamiętał, jak niebezpieczne dla pieszego jest zderzenie z pojazdem i jak tragiczne może być w skutkach. Ta świadomość powinna skłaniać kierowców do unikania niebezpiecznych sytuacji i szczególnej troski o pieszego. Jeśli wszyscy uczestnicy ruchu będą mieć na uwadze bezpieczeństwo własne i innych, tragicznych zdarzeń będzie coraz mniej. Pamiętajmy rownież o tym, że czasem o dramatycznych skutkach decyduje drobiazg, czy błąd popełniony po drodze. Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji, która jest nieodzowna, z uwagi na to, że na ulicy wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu.

Piesi - nowe prawa

Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.

Piesi –  nowe obowiązki

Nowo wprowadzone przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Istotną zmianą w znowelizowanych przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierowcy – obowiązki wobec pieszych

Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo  pieszego znajdującego się na przejściu  lub wchodzącego na przejście. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu

Białostoccy policjanci od początku tego roku odnotowali 66 zdarzeń z udziałem pieszych. Z czego 16 z nich to wypadki, a 50 to kolizje drogowe. W wyniku tych zdarzeń 17 osób zostało rannych.

Bądźmy uważni i ostrożni na drodze!

Powrót na górę strony