Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści działający metodą „na policjanta” tymczasowo aresztowani

Data publikacji 10.08.2021

Policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwa metodą "na policjanta". W chwili zatrzymania okazało się, że para wiezie pieniądze, które odebrała kilka godzin wcześniej od pokrzywdzonej seniorki. Kobieta była przekonana, że pomaga synowi, który spowodował śmiertelny wypadek. Przez przestępczą działalność podejrzanych, mieszkańcy powiatu białostockiego stracili swoje oszczędności. Część pieniędzy udało się odzyskać. 36-latka i 43-latek usłyszeli zarzuty oszustwa. Decyzją sądu trafili na trzy miesiące do aresztu.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zatrzymali podejrzanych o oszustwa metodą "na policjanta". Białostockich policjantów wspierali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Do zdarzeń doszło na przełomie lipca i sierpnia na terenie gminy Juchnowiec Kościelny, w Białymstoku oraz w gminie Czarna Białostocka.

W pierwszym przypadku na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna. Poinformował starszą kobietę, że spowodował śmiertelny wypadek. Do rozmowy włączył się inny mężczyzna, tym razem podający się za policjanta. Dodał, że potrzebne będą pieniądze na wpłacenie kaucji koniecznej do zwolnienia syna z aresztu. Kobieta uwierzyła w historię oszustów i przekazała im pieniądze w kwocie ponad 150 tysięcy złotych. Pokrzywdzona z gminy Juchnowiec Kościelny, dzięki czujności taksówkarki, odzyskała część pieniędzy o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: Dzięki czujności taksówkarki seniorka nie straciła wszystkich oszczędności.

Zaledwie po kilku dniach para tych samych oszustów ponownie pojawiła się, tym razem w Białymstoku. Na telefon stacjonarny pokrzywdzonej seniorki zadzwoniła kobieta. Oszustka podała się za policjantkę i opowiedziała dokładnie tą samą historię dodając, że niezbędne będzie wpłacenie kaucji. Pokrzywdzona przekazała oszustom kwotę 20 tysięcy złotych.

Pracujący nad sprawą policjanci szybko ustalili tożsamość pary podejrzanych o udział w oszustwach. Do ich zatrzymania doszło w ubiegły czwartek na krajowej „ósemce”. Podejrzanymi okazali się mieszkańcy województwa małopolskiego. 36-latka i 43-latek w chwili zatrzymania przewozili w pojeździe 75 tysięcy złotych. Okazało się, że kilka godzin wcześniej para dokładnie w ten sam sposób oszukała kolejną starszą kobietę, tym razem mieszkankę gminy Czarna Białostocka. Pokrzywdzona była przekonana, że przekazała pieniądze prawdziwym policjantom, aby pomóc synowi, który miał spowodować wypadek. Seniorka jeszcze tego samego dnia odzyskała swoje oszczędności.

Śledczy ustalili, że zatrzymani w całym procederze oszustw pełnili rolę odbieraków. Mężczyzna przychodził do seniorów po pieniądze, a w aucie czekała na niego 36-latka. Oboje usłyszeli trzy zarzuty oszustwa i decyzją sądu trafili na trzy miesiące do aresztu.

Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

  • Policjant stojący tyłem trzymający zatrzymanego mężczyznę
  • Policjantka trzymająca zatrzymaną kobietę, obie stoją tyłem
  • Pieniądze ułożone na stole

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.35 MB)

Pliki do pobrania

  • 30.62 KB
    Deskrypcja filmu
Powrót na górę strony