Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pieszy-Bezpieczny-Widoczny

Data publikacji 25.04.2022

W miniony piątek policjanci z białostockiej drogówki przyłączyli się do działań „Pieszy - Bezpieczny - Widoczny”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Przyglądali się również, czy sami piesi dbają o swoje bezpieczeństwo. To właśnie ci uczestnicy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wypadków drogowych.

W piątek, 47 policjantów z białostockiej drogówki, mając na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci przypominali również o noszeniu odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Mundurowi przekonywali "niechronionych", że niezależnie od pory roku powinni być widoczni dla kierowców.

Tego dnia mundurowi ujawnili łącznie 219 wykroczeń, z czego między innymi 146 popełnione przez kierujących pojazdami i 50 popełnionych przez pieszych. Policjanci ujawnili 52 przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,

  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię.

  • Policjant trzymający urządzenie do sprawdzeń.
  • Radiowóz policyjny.
  • Policjant stojący przy przejściu dla pieszych.
  • Policjant stojący przy przejściu dla pieszych.
  • Policjant stojący przy przejściu dla pieszych.
  • Policjant stojący przy przejściu dla pieszych.
  • Dwóch policjantów stojących przy przejściu dla pieszych.
Powrót na górę strony