Aktualności

Zabezpiecz i oznakuj swój rower

Data publikacji 12.05.2022

Białostoccy dzielnicowi zachęcają do znakowania rowerów. Jednocześnie apelują o zabezpieczanie jednośladów, zwłaszcza pozostawianych w klatkach schodowych, czy też „na chwilę” podczas robienia zakupów. W takich miejscach, zabezpieczenia techniczne mogą skutecznie zniechęcić do kradzieży.

Znakowanie pomaga zidentyfikować odzyskany jednoślad w przypadku, gdy dojdzie do jego kradzieży. Zdarza się bowiem, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać żadnych informacji identyfikujących rower i nie mają ich nigdzie zapisanych. Dlatego też policjanci zachęcają do zapisania numeru ramy, zrobienia zdjęcia, a także do oznakowania swojego jednośladu. Właściciel oznakowanego roweru otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje takie pozostaną również w jednostce Policji. Znakowanie rowerów w białostockich jednostkach wykonują dzielnicowi, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. W tym celu należy zabrać ze sobą kartę gwarancyjną, paragon lub fakturę jako dowód zakupu, a także dokument tożsamości. Osoby niepełnoletnie powinny zgłosić się z rodzicem. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz naniesieniu na pojazdu metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji.

Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić rower przed kradzieżą:

- Nie pozostawiajmy niezabezpieczonego roweru: na klatce schodowej, pod sklepem, bankiem. Korzystajmy z dobrych zabezpieczeń technicznych, które dostępne są na rynku.

- Jeżeli rower musimy zostawić w piwnicy dopilnujmy, aby drzwi piwnicy były dobrze zabezpieczone, wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic. Nie ułatwiajmy złodziejom dotarcia do tego typu miejsc.

- Zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie mamy, to spiszmy numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży. Policjanci zachęcają do znakowania jednośladów.

- Ubezpieczmy rower przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej

- W przypadku kradzieży jednośladu, należy natychmiast zgłosić ten fakt policjantom.

 

Powrót na górę strony