Aktualności

99-LATKA UWIERZYŁA W HISTORIĘ OSZUSTÓW I STRACIŁA 20 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Data publikacji 13.05.2022

99-latka padła ofiarą oszustów, którzy wczoraj zadzwonili na jej telefon stacjonarny. W słuchawce usłyszała, że jej córka spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy. Seniorka uwierzyła w tę historię i przekazała 20 tysięcy złotych.

Wczoraj po południu, do 99-letniej mieszkanki Białegostoku zadzwoniła oszustka podająca się za jej córkę. Powiedziała, że spowodowała wypadek, w którym ucierpiała inna kobieta. Po tej informacji włączyła się kolejna osoba, tym razem podająca się za prokuratora. Oświadczyła, że jej córka nie pójdzie do więzienia, jeśli 99-latka przekaże pieniądze na poczet przyszłej kary. Dodała, że do jej mieszkania po zgromadzoną gotówkę przyjdzie mężczyzna. Kobiet uwierzyła w historię oszustów i przekazała wskazanej osobie zgromadzone oszczędności. W efekcie straciła 20 tysięcy złotych.

Aby nie paść ofiarą oszustów pamiętaj:

  • Policjanci, prokuratorzy nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Powrót na górę strony