Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rolo- nowy pies policyjny w Białymstoku

Data publikacji 12.01.2023

Do białostockiej komendy Policji dołączył kolejny owczarek belgijski. Wabi się Rolo. Jego opiekunem jest sierżant sztabowy Adam Krymski z białostockiej patrolówki. Policjant i jego podopieczny, obecnie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których brakuje ludziom, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Obecnie na kursie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach przebywa policyjny przewodnik sierżant sztabowy Adam Krymski wraz ze swoim czworonożnym partnerem. Przez ponad cztery miesiące Rolo będzie ćwiczył między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika, zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy i tropienie śladów ludzkich. Przewodnik i jego czworonożny partner mają za zadanie nauczyć się współpracy, aby stworzyć zgrany duet. Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności będą wykorzystywać po powrocie w codziennej służbie. Rolo to pies patrolowo-tropiący. Jego zadania skupiać się będą głównie na patrolowaniu zagrożonych miejsc, tropieniu sprawców przestępstw, a także poszukiwaniu zaginionych osób. W trakcie szkolenia funkcjonariusz i jego podopieczny nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, ale również bardzo dobrze się poznają. Dzięki temu oboje będą mieli pewność, że mogą na siebie liczyć, nawet w najtrudniejszej sytuacji.

Obecnie w białostockiej komendzie służbę pełni 15 policyjnych psów służbowych. 10 z nich to psy patrolowo-tropiące, 4 zajmują się wyszukiwaniem zapachu narkotyków oraz 1 wyszukiwaniem zapachu ładunków wybuchowych. Pieczę nad czworonogami sprawuje 10 przewodników.


 

Powrót na górę strony