Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 23.01.2023

Białostockie policjantki wspólnie z mundurowymi z Wasilkowa spotkały się z seniorami, by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Mundurowi poruszyli temat m.in.jak ochronić się przed oszustami, którzy metodami "na wnuczka", "na policjanta" wykorzystując zaufanie oraz chęć niesienia pomocy oszukują osoby starsze, które często tracą dorobek swojego życia.

Białostockie policjantki wspólnie z policjantami z Komisariatu Policji w Wasilkowie spotkały się z seniorami w Urzędzie Miejskim w Wasilkowie. W trakcie rozmów funkcjonariusze informowali o tym, jak ustrzec się przed oszustami działającymi metodą na „wnuczka”, „policjanta ” czy „inkasenta”. Apelowali przy tym o rozwagę i nie uleganie emocjom, a także kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania do nieznajomych. Policjanci uczulali seniorów, aby Ci słysząc w słuchawce głos "zasłaniający" się pośpiechem ponaglający do szybkiej wypłaty i przekazywania nieznajomym środków pieniężnych oraz podpisywania wszelakich umów zachowali zimną krew i nie poddawali się sugestiom oszustów. Mundurowi przedstawiając konkretne sytuacje apelowali o rozsądek przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych. Przypominali, że każdorazowo po odebraniu telefonu z prośba o pomoc finansową bezwzględnie rozłączali się i potwierdzali informacje dzwoniąc do najbliższych. W trakcie spotkania policjanci sygnalizowali, że historii związanych z oszustwami na wnuczka czy policjanta jest wiele. Podkreślali, że metody i legendy się zmieniają, a oszuści szukają nowych, którymi próbują zmanipulować osoby starsze. Najważniejsze by seniorzy stosowali zasadę ograniczonego zaufania, nie wierzyli we wszystko co nieznajomi im przekażą, a kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy, pochopnie ich nie przekazywali. Nie zabrakło również pogadanki policjantki z drogówki, która poruszyła temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariuszka omówiła tematy dotyczą zarówno pieszych jak i kierujących, mundurowa podkreślała przy tym wpływ używania elementów odblaskowych na bezpieczeństwo na drodze.

Seniorzy mogli również poznać swoich dzielnicowych, którzy pokrótce przedstawili zarys swoich obowiązków, zaznaczając że można zgłosić się do nich z każdą nurtująca seniorów sprawą. Mundurowi przypomnieli o możliwości zaznaczania zagrożeń za krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, a w przypadku chęci kontaktu z dzielnicowym skorzystania z aplikacja Moja Komenda.

Na koniec spotkania wszyscy seniorzy otrzymali odblaski, które obiecali nosić szczególnie po zmroku aby być widocznym na drodze, jak również ulotki, jak ustrzec się przed oszustami.

Powrót na górę strony