Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pieszy-Bezpieczny-Widoczny

Data publikacji 01.02.2023

Wczoraj policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi obserwowali także zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść. Przyglądali się również, czy piesi również dbają o swoje bezpieczeństwo. To właśnie ci uczestnicy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wypadków drogowych.

Ponad 40 policjantów z białostockiej drogówki zwracało szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Mundurowi również bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Głównym celem takich działań jest poprawa bezpieczeństwa "niechronionych". To dobra okazja do przypomnienia tej grupie uczestników ruchu drogowego o noszeniu odblasków. Mundurowi zachęcali do ich noszenia nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście.

Tego dnia mundurowi ujawnili ponad 230 wykroczeń, z czego ponad 160 popełnionych przez kierujących pojazdami i blisko 70 popełnionych przez pieszych. Policjanci kontrolowali, z jaką prędkością jeżdżą kierowcy w rejonie przejść dla pieszych. Ujawnili blisko 80 takich wykroczeń.

Dwóch kierowców tego dnia z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym straciło prawa jazdy. Pierwszy wpadł na policyjny radar przed 9 na Ciołkowskiego. Za kierownicą forda siedział 29-letni białostoczanin, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 52 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje „pięćdziesiątka”. Drugim kierowcą była 29-letnia kobieta. Wpadła w oko policyjnego wideorejestratora przed 19 na Alei Niepodległości. Kierująca skodą jechała z prędkością 129 km/h na „siedemdziesiątce”.

Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy. Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie albo nawet życie!

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.76 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony