Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój rower przed złodziejem

Data publikacji 13.09.2023

Rower pozostawiony pod sklepem, pod domem czy na klatce schodowej bez żadnych zabezpieczeń, jest doskonałą okazją dla złodzieja. W takich sytuacjach sprawdza się stare porzekadło „okazja czyni złodzieja”. Dołóżmy wszelkich starań, aby nie przekonać się o tym na własnej skórze. Dlatego nigdy ani na chwilę nie pozostawiajmy swojego jednośladu bez zabezpieczenia. Sprawcy takich kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość.

Tylko wczoraj do policjantów zgłosiły się dwie osoby, które poinformowały o kradzieży rowerów. Jak usłyszeli policjanci, rowery zostały pozostawione przed sklepami. Przed kradzieżą zostały zabezpieczone linkami. Mimo tego złodzieje przecięli zabezpieczenia i ukradli rowery. Apelujemy do wszystkich rowerzystów, aby nie pozostawiali swoich jednośladów bez nadzoru oraz zabezpieczali je przed kradzieżą. Rowery najczęściej giną z balkonów na parterze, klatek schodowych, spod sklepu, domu czy korytarza piwnicy. Przypominamy, że nie ma doskonałych form zabezpieczenia jednośladu, jednak istnieją sposoby, dzięki którym można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.

Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:

  • nigdy nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru – nawet na chwilę;
  • pamiętaj, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia, im więcej czasu zajmie złodziejowi ich pokonanie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower;
  • jeśli nie masz osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierz go do mieszkania;
  • zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenie pomieszczeń, w których znajduje się rower;
  • zwracaj uwagę na osoby, które wchodzą do Twojej klatki schodowej;
  • zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie masz to spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie pojazdu w przypadku jego kradzieży;
  • sfotografuj należący do Ciebie jednoślad;
  • oznakuj swój rower.

Kiedy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt policjantom. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru, z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie. Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny!

Przypominamy, że rower można oznakować. Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystaczy zgłosić się do jednostki Policji z rowerem, dowodem osobistym i dowodem zakupu. Każdy oznakowany rower ma inny numer, który umożliwia ustalenie jednostki, w której został oznakowany. Dzięki takiemu oznakowaniu, po odnalezieniu roweru przez Policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży, a także odnaleźć właściciela.

Powrót na górę strony