Aktualności

Znęcał się nad rodzicami, został zatrzymany

Data publikacji 17.11.2023

Wyzywanie czy popychanie - to niestety była codzienność w jednej z rodzin w gminie Tykocin. Gdy kolejny raz 35-latek wszczął awanturę, popychał i wyzywał, matka nie wytrzymała i powiadomiła policjantów. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut znęcania się.

Dyżurny białostockiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w jednym z domów w gminie Tykocin doszło do awantury. Ze zgłoszenia wynikało, że syn kobiety, która prosiła o pomoc, awanturuje się, jest pod wpływem alkoholu, wyzywa i jest agresywny. Na miejsce pojechali policjanci z białostockiego oddziału prewencji. Drzwi otworzyła przestraszona kobieta. Powiedziała, że jej syn jest agresywny, krzyczy na nią, wyzywa, zniszczył jej okno i wciąż jest w domu. Mundurowi poszli do 35-latka, który był na piętrze w pokoju. Podczas rozmowy wyczuli od niego alkohol. Mężczyzna na widok matki znów zaczął być agresywny. 35-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze wdrożyli procedurę niebieskiej karty. Ustalili również, że syn znęcał się nad rodzicami od marca tego roku. 35-latek usłyszał już zarzut. Za znęcanie się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W związku z podpisanymi przez Prezydenta RP ustawami tj. ustawą z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw oraz z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, które dokonują zmiany w zakresie sposobu realizacji procedury „Niebieskie Karty”, policjanci mają nowe uprawnienia polegające na możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc domową:

  • Zakazu zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej na wyrażoną w metrach odległość,
  • Zakazu kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej,
  • Zakazu wstępu i przebywania na terenie szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej, artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy.

Głównym zadaniem Policji jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie przestępstwom oraz ściganie ich sprawców, a także zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Każda osoba doświadczająca przemocy domowej, w przypadku zgłoszenia tego faktu Policji (interwencja/złożenie zawiadomienia), może liczyć na wszczęcie czynności w związku z popełnionym przestępstwem oraz wdrożeniem procedury przeciwdziałania przemocy domowej „Niebieska Karta”. Należy też pamiętać, że podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą, nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej. Nowe przepisy dają inne możliwości, aby chronić osoby dotknięte przemocą.


Nic nie usprawiedliwia aktów przemocy! Sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

➡️ przekierowanie do strony zawierającej rejestry placówek pomocowych funkcjonujących na terenie województwa podlaskiego

Powrót na górę strony