Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści już wyłudzili ponad 600 tysięcy złotych

Data publikacji 11.12.2023

Co zrobić, gdy w słuchawce słychać ponaglającą i wypowiadaną z pośpiechem prośbę o pomoc dla członka rodziny, potrzebę szybkiego przekazania pieniędzy tylko po to, by nie poszedł do więzienia? Ponad 600 tysięcy złotych stracili mieszkańcy miasta i powiatu białostockiego przez pierwszych 9 miesięcy tego roku wierząc w opowiadane historie. Uważaj! Oszuści atakują codziennie!

Dzwoni telefon. W tle słychać płacz i prośbę o pomoc. Pada informacja, że nasz bliski spowodował wypadek. Kobieta w ciąży została potrącona na pasach i traci dziecko. Pilnie potrzebne są pieniądze, aby bliski uniknął więzienia. Inna sytuacja, oszczędności w banku są zagrożone, trzeba szybko je wypłacić z konta, aby oszuści ich nie zabrali. Liczy się czas. Pośpieszający głos ponagla. Trzeba szybko przekazać pieniądze osobie, która do nich przyjdzie. Metod stosowanych przez oszustów jest wiele. Co zrobić, aby nie paść ich ofiarą? Jak postąpić, kiedy właśnie taki głos będzie słychać w słuchawce?
 

  • Zawsze zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Rozłącz się i oddzwoń bezpośrednio do niego lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy
  • Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych
  • Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem. Nigdy też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Zastanów się, gdy osoba prosząca o pieniądze każe wyrzucić je w reklamówce przez okno, zostawić pod ławką czy też na parapecie.
  • Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, ilości zgromadzonych pieniędzy w domu czy numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.
  • Powiadom o całe sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Powrót na górę strony