Sezon na moto - bądź odpowiedzialny
Policjanci z białostockiej drogówki zatrzymali prawo jazdy 42-letniemu motocykliście, który na Ciołkowskiego przekroczył dopuszczalną prędkość o 52 kilometry na godzinę. Mężczyzna został ukarany mandatem, a jego konto zasiliło 13 punktów.
Przyjemna temperatura powietrza, słoneczna pogoda i coraz dłuższy dzień – takie warunki sprawiają, że na naszych drogach coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. A to oznacza jedno – sezon motocyklowy w pełni. O tym, że warto jest jeździć zgodnie z przepisami, przekonał się mieszkaniec Białegostoku, który w sobotę "wpadł" na policyjny radar na Ciołkowskiego. 42-latek jechał yamahą z prędkością 102 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje „pięćdziesiątka”. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych, a jego konto zasiliło 13 punktów. Na 3 miesiące stracił prawo jazdy.
Jazda na motocyklu dostarcza wielu przyjemnych emocji i warto, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek. Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów.
Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści. Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa, kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek. Bardzo ważny jest stan psychofizyczny z jakim wsiadamy na motocykl. Pamiętajmy, aby nie robić tego, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Nietrzeźwy motocyklista powoduje takie same zagrożenie bezpieczeństwa jak nietrzeźwy kierowca samochodu i jest tak samo traktowany przez kodeks karny.
Apelujemy również do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez przysłowiowe "patrzenie w lusterko". Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują również o rozsądek na drodze i przypominają, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków w ruchu drogowym.