Aktualności

Uwierzyła oszustom - straciła 42 tysiące

Data publikacji 26.06.2024

79-letnia mieszkanka Białegostoku, padła ofiarą oszusta. Kobieta, chcąc pomóc kuzynce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy, przekazała 42 tys. złotych. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze.

 

Oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć nasze pieniądze. Telefoniczna odmiana tego typu przestępstw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić, aby uniknąć kary, w tym aresztowania. Następnie przychodzą i odbierają pieniądze.

Taki właśnie telefon, wczoraj, odebrała mieszkanka Białegostoku. Po 12.00 do 79-latki zadzwoniła nieznana kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariuszka policji. Kobieta powiedziała seniorce, że jej kuzynka spowodowała wypadek. W dalszej części rozmowy przekazała, że kuzynka potrąciła kobietę i potrzebne są pieniądze na to, aby nie trafiła do aresztu.

Podczas telefonicznej rozmowy oszustka poleciła seniorce by przygotowała pieniądze, które miał odebrać mężczyzna współpracujący z policją. Kobieta zastosowała się do poleceń. Pokrzywdzona w rozmowie z oszustką przekazała jej ponadto dane z dowodu osobistego.Wkrótce zjawił się mężczyzna, który odebrał od niej 42 tysięce złotych.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Jeśli mamy w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby - rozmawiajmy z nimi na temat bezpieczeństwa - ostrzegajmy, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa. Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112.
Powrót na górę strony