Aktualności

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na przejściach dla pieszych

Data publikacji 01.07.2024

87-letni kierowca renault potrącił kobietę na przejściu dla pieszych na jednej z ulic miasta. Na skutek zdarzenia 48- latka trafiła do szpitala. Mężczyzna stracił prawo jazdy i teraz odpowie przed sądem.

Pamiętajmy, że pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do potąceń w miejscu, w którym powinni czuć się bezpiecznie czyli właśnie na przejściu.

Do licznych apeli o zwrócenie szczególnej uwagi i zachowanie ostrożności w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych nie zastosował się 87-letni kierujący osobowym renault. W dniu wczorajszym po godzinie 14.00 na przejściu dla pieszych na jednej z ulic miasta mężczyzna potrącił 48-letnią kobietę, która przeprowadzała rower. Mężczyzna był trzeźwy. Poszkodowana została zabrana do szpitala na badania, natomiast policjanci zajęli się wyjaśnianiem okoliczności tego wypadku. 87-letniemu kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3-lat pozbawienia wolności.

W czasie wakacji policjanci zaplanowali wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pieszych i szczególną uwagę będą zwracać właśnie na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a w zwłaszcza:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych,

- nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,

- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej lub osoby niepełnosprawnej używającej specjalnego znaku.

Policjanci zwrócą także uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych:

- przebieganie przez jezdnię,

- przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi,

- wchodzenie na jezdnie bezpośrednio pod jadący pojazd,

- niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że poruszą się oni po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku,

- naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza,

- naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi.

Bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas, a odpowiedzialne zachowanie pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji! Przypominamy także o rzeczy najważniejszej: nigdy nie siadajmy za kierownicę po alkoholu!

Powrót na górę strony