Aktualności

Uwierzyła, że jej pieniądze są zagrożone, straciła ponad 200 tysięcy złotych

Data publikacji 12.09.2024

69-latka uwierzyła oszustowi, który zadzwonił do niej, podając się za policjanta. W słuchawce usłyszała, że bierze udział w akcji policyjnej, a jej pieniądze są zagrożone. Wierząc w opowiedzianą historię, straciła ponad 200 tysięcy złotych.

Tym razem na telefon komórkowy 69-latki z zastrzeżonego numeru zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta z komendy wojewódzkiej. Poinformował ją, że funkcjonariusze przeprowadzają tajną akcję, w trakcie której dostali informacje, że jej pieniądze są zagrożone. Dzwoniący wypytywał seniorkę w jakich placówkach bankowych posiada konta oraz o ilość zgromadzonych środków. Dodał, że aby uniknąć utraty oszczędności musi udać sie do banku, wypłacić pieniądze, po czym wpłacić je na wskazany-bezpieczny rachunek bankowy, co też uczyniła. W dalszej kolejności 69-latka za namową rzekomego policjanta pojechała do bankomatu, skąd wypłaciła kolejne pieniądze, a następnie wpłaciła je za pomocą wpłatomatu. W tym czasie seniorka miała być przez cały czas na linii z oszustem i do nikogo nie dzwonić. Dzwoniący polecił również białostoczance, aby ta podała swój numer rejestracyjny pojazdu, który miał być przez cały czas obserowany i konwojowany, aby mogła bezpiecznie przemieszczać się z pieniędzmi. Przestraszona 69-latka wykonała wszystkie polecenia oszusta, łącznie z podaniem loginów i haseł do swoich kont, aby te rzekomi policjanci mogli zabezpieczyć. Dając wiarę opowiedzianej historii 69-latka w efekcie straciła ponad 200 tysięcy złotych.

Aby nie paść ofiarą oszustów pamiętaj:

  • Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im i nie przelewaj pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Powrót na górę strony