Aktualności

Uwaga na wędrujące zwierzęta

Data publikacji 14.10.2024

Jesień to czas wzmożonej migracji dzikich zwierząt. Bądźmy więc czujni i zmniejszmy prędkość przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. Zderzenie samochodu z sarną lub łosiem jest często tragiczne w skutkach nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla kierującego i pasażerów.

Tylko w miniony weekend doszło do dwóch zdarzeń drogowych ze zwierzyną leśną. Do pierwszego z nich doszło w piątek tuż po 6.00 w Księżynie. Tam wprost pod jadącego fiata wbiegł łoś. Za kierownicą siedział 27-letni mężczyzna. Z kolei następnego wieczoru tuż przed 22.00 na krajowej "dziewiętnastce" w Horodniance pod opla wbiegł dzik. Tym razem za kierownicą siedział 23-latek. Na szcześcię żadnemu z kierowców nic się nie stało.

Należy pamiętać, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, rowerzyści, ale także dzika zwierzyna. Bądźmy, więc czujni przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. W tych miejscach zwolnijmy, aby nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego. Tylko od nas zależy nasze bezpieczeństwo. Gdy zauważysz zwierzę na drodze postaraj się zatrzymać pojazd i pozwól spokojnie przekroczyć zwierzęciu pas drogi, nie „mrugaj” światłami, nie używaj sygnału dźwiękowego. Nie próbuj omijać zwierzęcia znajdującego się na pasie drogi - spłoszone może wpaść prosto pod koła Twojego samochodu.

Apelujemy, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze. Ważne, aby na drogach prowadzących przez kompleksy leśne jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zdarzenia (głównie o zmierzchu lub świcie, gdy panuje ograniczona widoczność i występują zamglenia).

Powrót na górę strony