NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI! JEDEN TELEFON MOŻE URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!
Zimowa aura i związane z nią niskie temperatury stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia osób bezdomnych. Wzorem lat ubiegłych białostoccy policjanci kontrolują miejsca, w których bezdomni szukają schronienia na zimę. Każda z napotkanych tam osób, informowana jest o placówkach, w których czeka na nich pomoc i bezpieczny nocleg.
Co roku, osoby bezdomne i nieporadne życiowo są najbardziej narażone na wyziębienie organizmu. Teraz, kiedy mroźne dni i noce są szczególnie trudne dla osób, które nie mają własnego dachu nad głową, osoby bezdomne szukają najczęściej schronienia na dworcach kolejowych, klatkach schodowych, piwnicach, pustostanach oraz ogródkach działkowych. Wszędzie tam, gdzie mogą się choć trochę ogrzać.
Wzorem lat ubiegłych policjanci od ponad miesiąca odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Kontrolują pustostany, altany oraz domy przeznaczone do wyburzenia. Wszystkie napotkane w nich osoby są informowane o miejscach, w których mogą otrzymać pomoc w postaci noclegu, ciepłego posiłku, czy miejsca, w którym można się ogrzać. Za każdym razem policjanci tłumaczą bezdomnym, jak niebezpiecznie jest nocowanie w tak niskich temperaturach, w miejscach pozbawionych ogrzewania.
Pomimo, iż na co dzień policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, może zdarzyć się tak, że nie uda się im dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy. Dlatego nie bądźmy obojętni! Informujmy Policję o miejscach przebywania bezdomnych i potrzebujących pomocy. Zwracajmy również uwagę na osoby będące pod wpływem alkoholu. Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na ławkach, na dworcach czy w parkach. Tylko szybka reakcja i poinformowanie o tym odpowiednich służb może przyczynić się do uratowania komuś życia.
Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa ► Ta forma powiadomienia Policji polega na wyborze odpowiedniej zakładki, na przykład "osoba bezdomna wymagająca pomocy". Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Policjanci sprawdzą każdą informację.