Zasady organizacji służby przygotowawczej pracowników służby cywilnej w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku
Rozdział 1
Zasady ogólne
§ 1.
1. Osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej kierowane są do odbycia służby przygotowawczej.
2. Celem służby przygotowawczej jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika służby cywilnej Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku do należytego wykonywania obowiązków służbowych.
§ 2.
1. Służba przygotowawcza trwa nie dłużej niż 4 miesiące i kończy się nie później niż z upływem 8 miesięcy od podjęcia pracy przez pracownika.
2. Osoba kierująca komórka organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony, sporządza opinię dotyczącą poziomu przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków wynikających z opisu zajmowanego stanowiska pracy i przesyła do Naczelnika Wydziału Kadr KMP w Białymstoku.
3. Opinię, o której mowa w ust. 2, sporządza się nie wcześniej niż po upływie 21 dni i nie później niż z upływem 2 miesięcy od podjęcia pracy przez pracownika. Wzór opinii stanowi Załącznik nr 1.
4. Naczelnik Wydziału Kadr KMP w Białymstoku przed przekazaniem opinii Komendantowi Miejskiemu Policji w Białymstoku umieszcza na niej adnotację z propozycją terminu rozpoczęcia służby przygotowawczej oraz, z zastrzeżeniem ust. 1., czasu jej trwania.
5. Po otrzymaniu opinii Komendant Miejski Policji w Białymstoku kieruje pracownika do odbycia służby przygotowawczej.
6. O skierowaniu pracownika do odbycia służby przygotowawczej oraz o terminie rozpoczęcia i czasie jej trwania Naczelnik Wydziału Kadr KMP w Białymstoku pisemnie informuje kierownika komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony.
7. Zakres służby przygotowawczej określa program, o którym mowa w § 4.
8. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem.
§ 3.
1. Z odbywania służby przygotowawczej zwolnieni są absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
2. Komendant Miejski Policji w Białymstoku może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych.
3. Zwolnienie może nastąpić na podstawie umotywowanego wniosku osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony. Wzór wniosku stanowi Załącznik nr 2.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, sporządza się nie wcześniej niż po upływie 21 dni i nie później niż z upływem 2 miesięcy od podjęcia pracy przez pracownika.
5. Tryb określony w § 2 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem, że adnotacja zawiera opinię w zakresie wniosku, którą sporządza Naczelnik Wydziału Kadr KMP w Białymstoku.
6. Zwolnienie z obowiązku odbywania służby przygotowawczej nie zwalnia pracownika z egzaminu przeprowadzanego na zasadach określonych w Rozdziale 3.
Rozdział 2
Przebieg służby przygotowawczej
§ 4.
1. Służba przygotowawcza realizowana jest w oparciu o „Program służby przygotowawczej dla pracowników służby cywilnej Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku”, zwany dalej programem, stanowiący Załącznik nr 3.
2. Program, którego zadaniem jest realizacja celu określonego w § 1 ust. 2, obejmuje zagadnienia dotyczące podstawowej wiedzy o administracji publicznej, systemie służby publicznej, finansach publicznych, środowisku informatycznym, ochronie informacji niejawnych i danych osobowych, a także związane z organizacją, funkcjonowaniem, strukturą i zadaniami Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.
3. Planując realizację zajęć w ramach programu należy uwzględnić terminy, o których mowa w § 2 ust. 1 i 4 oraz w § 10 ust. 2.
4. Udział pracownika w zajęciach programowych służby przygotowawczej jest obowiązkowy.
§ 5.
1. Kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik odbywa służbę, odpowiada za prawidłowy przebieg służby przygotowawczej.
2. Do zadań kierownika, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności:
1) zapoznanie pracownika z programem i harmonogramem służby przygotowawczej,
2) bieżący nadzór nad przebiegiem służby przygotowawczej,
3) zebranie uwag i spostrzeżeń dotyczących pracownika w okresie odbywania przez niego służby przygotowawczej, w tym od osób prowadzących zajęcia programowe,
4) szczegółowe przedstawienie pracownikowi zakresu, sposobu przeprowadzenia oraz warunków zaliczenia egzaminu,
5) przygotowanie pisemnego testu wiedzy na egzamin.
§ 6.
Naczelnik Wydziału Kadr KMP w Białymstoku zapewni:
1) opracowanie harmonogramu zajęć programowych, którego wzór stanowi Załącznik nr 4,
2) przygotowanie dziennika zajęć, którego wzór stanowi Załącznik nr 5,
3) uzgodnienie terminów realizacji programu, o którym mowa § 4 ust. 1,
4) koordynację zajęć w ramach programu służby przygotowawczej.
§ 7.
1. Naczelnicy i kierownicy komórek organizacyjnych: Zespołu Administracyjno- Gospodarczego, Wydziału Kadr, Zespołu ds. Ochrony Informacji Niejawnych KMP w Białymstoku, Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową zapewnią pomoc merytoryczną w realizacji programu.
2. Przełożeni, o których mowa w ust. 1, wytypują osoby z podległych komórek do prowadzenia zajęć zgodnie z programem i harmonogramem zajęć.
Rozdział 3
Zakres, sposób przeprowadzenia oraz warunki zaliczenia egzaminu dla pracowników odbywających służbę przygotowawczą
§ 8.
1. Na zakończenie służby przygotowawczej przeprowadza się egzamin, który ma na celu sprawdzenie poziomu opanowania wiedzy pracownika z zakresu objętego programem.
2. Egzamin przeprowadzony w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 2, ma na celu potwierdzenie, że wiedza lub umiejętności posiadane przez pracownika umożliwiają mu na-leżyte wykonywanie obowiązków służbowych.
§ 9.
1. Do przeprowadzania egzaminów kończących służbę przygotowawczą w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku powołuję Komisję w składzie:
1) Przewodniczący - I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku,
2) Zastępca Przewodniczącego – Naczelnik Wydziału Kadr Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku,
3) Członkowie:
a) kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik odbywa służbę przygotowaw- czą,
b) przedstawiciel Zarządu Terenowego NSZZ PP KMP w Białymstoku,
c) pracownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.
2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego jego obowiązki wykonuje Zastępca Przewodniczącego.
3. Za organizację egzaminów odpowiedzialny jest Naczelnik Wydziału Kadr Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku
§ 10.
1. Niezwłocznie po zrealizowaniu zajęć programowych kierownik komórki organizacyjnej, w której zatrudniony jest pracownik odbywający służbę przygotowawczą, pisemnie informuje Naczelnika Wydziału Kadr Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku o zakończeniu zajęć programowych i przesyła dziennik zajęć, o którym mowa w § 6 pkt 2.
2. Egzamin przeprowadza się w terminie 14 dni od otrzymania informacji o zrealizowaniu zajęć.
3. Naczelnik Wydziału Kadr Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, po konsultacji z Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej, wyznacza termin i miejsce egzaminu służby przygotowawczej. Przepis § 9 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. Wyznaczając termin egzaminu należy przestrzegać zasad określonych w § 2 ust. 1 i 4.
5. O terminie i miejscu egzaminu Naczelnik Wydziału Kadr Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku pisemnie informuje kierownika komórki organizacyjnej, w której zatrudniony jest pracownik odbywający służbę przygoto-wawczą.
§ 11.
W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 2, egzamin przeprowadza się w terminie 30 dni od wyrażenia przez Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku zgody na zwolnienie pracownika z obowiązku odbywania służby przygotowawczej. Przepisy § 10 ust. 3 i 5 stosuje się odpowiednio.
§ 12.
Egzamin odbywa się w ciągu jednego dnia i składa się z dwóch etapów:
1) testu wiedzy,
2) rozmowy z pracownikiem odbywającym służbę przygotowawczą.
§ 13.
1. Test wiedzy powinien być zbudowany i przeprowadzony według następujących zasad:
1) struktura zadania testowego składa się z pytania i czterech odpowiedzi, wśród których są odpowiedzi fałszywe, częściowo prawdziwe i tylko jedna prawdziwa,
2) ilość pytań: 40,
3) punktacja: 0 lub 1 punkt za pytanie,
4) czas na rozwiązanie testu: 40 minut,
5) forma testu: pisemna
2. Test wiedzy należy każdorazowo przygotować na potrzebę egzaminu indywidualnie dla każdego pracownika.
3. Za przygotowanie testu wiedzy, arkusza odpowiedzi i arkusza z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami odpowiedzialny jest kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony. Wzór arkusza odpowiedzi do testu wiedzy stanowi Załącznik nr 6.
4. Osoby prowadzące zajęcia objęte programem służby przygotowawczej zobowiązane są przygotować i przekazać kierownikowi, o którym mowa w ust. 3, zestawy pięciu pytań testowych z każdego zrealizowanego tematu, skonstruowanych według zasad określonych w § 13 ust. 1 pkt 1.
5. W zależności od rodzaju zadań, jakie określone są dla stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik odbywający służbę przygotowawczą, test wiedzy powinien obejmować co najmniej 20 % pytań z obszaru zadań przewidzianych w opisie zajmowanego stanowiska pracy.
6. W przypadku egzaminu, o którym mowa w § 8 ust. 2, test wiedzy powinien obejmować co najmniej 50% pytań z obszaru zadań przewidzianych w opisie zajmowanego stanowiska pracy.
§ 14.
1. Kryteria oceny testu wiedzy są następujące:
1) 0 – 29 punktów – nie zaliczony,
2) 30 – 40 punktów – zaliczony.
2. Test sprawdzany jest komisyjnie bezpośrednio po jego zakończeniu.
3. Do drugiego etapu egzaminu przystępują pracownicy niezależnie od uzyskanego wyniku z testu wiedzy.
§ 15.
1. Etap drugi egzaminu polega na przeprowadzeniu rozmowy z pracownikiem, w trakcie której komisja ocenia jego doświadczenie zawodowe, motywację do pracy, postawę, zaangażowanie i postępy w czasie odbywania służby przygotowawczej oraz terminowość wykonywania zadań.
2. Część pierwsza rozmowy rozpoczyna się od autoprezentacji pracownika, w której przedstawia on:
1) przebieg dotychczasowej kariery zawodowej,
2) dominujące zadania wynikające z opisu stanowiska pracy i istotne zadania, które wykonywał w trakcie służby przygotowawczej,
3) nabyte w służbie przygotowawczej nowe umiejętności i wiedzę.
3. W drugiej części rozmowy członkowie Komisji zadają pytania, które powinny zmierzać do udzielenia przez pracownika odpowiedzi obejmujących:
1) cel, zakres i przedmiot wykonywanych zadań, w tym zadań samodzielnych,
2) dokładny opis sposobu zachowania zmierzającego do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów,
3) wskazanie skutków opisywanych działań,
4) problemy, z którymi spotkał się podczas wykonywania zadań i sposób ich rozwiązania,
5) wskazanie działań, które zakończyły się niepowodzeniem.
4. W części trzeciej rozmowy kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony, przedstawia swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące przebiegu służby przygoto-wawczej pracownika obejmujące w szczególności: realizację programu, zaangażowanie i postępy w pracy, relacje ze współpracownikami oraz terminowość wykonywania zadań.
§ 16.
1. Po przeprowadzonej rozmowie z pracownikiem komisja podejmuje decyzję o końcowym wyniku egzaminu na zasadzie uzgodnienia.
2. Przy braku zgodności co do wyniku końcowego, Przewodniczący Komisji zarządza głosowanie.
3. W sytuacji, o której mowa w ust. 2, decyzja zapada zwykłą większością głosów, z zastrzeże-niem, że w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
4. Do określenia wyniku końcowego stosuje się dwustopniową skalę z wpisem uogólnionym: „pozytywny” lub „negatywny”. 5. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, którego wzór stanowi Załącznik nr 7.
§ 17.
1. Naczelnik Wydziału Kadr Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku na podstawie protokołu, o którym mowa w § 16 ust. 5, sporządza „Zaświadczenie o ukończeniu służby przygotowawczej w służbie cywilnej”. Wzór zaświadczenia stanowią Załączniki nr 8 i 9.
2. Zaświadczenie przedkłada się Komendantowi Miejskiemu Policji w Białymstoku do podpisa-nia.
3. Dokumentację przebiegu służby przygotowawczej i dokumentację egzaminacyjną włącza się do akt osobowych pracownika i przechowuje w Wydziale Kadr KMP w Białymstoku.
Pliki do pobrania
-
Załącznik nr 1
66 KB
-
Załącznik nr 2
67 KB
-
Załącznik nr 3
80.5 KB
-
Załącznik nr 4
94.5 KB
-
Załącznik nr 5
46.5 KB
-
Załącznik nr 6
100 KB
-
Załącznik nr 7
45.5 KB
-
Załącznik nr 8
56 KB
-
Załącznik nr 9
56.5 KB