Bezpieczny internet

Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Należy pamiętać o tym, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety niesie on ze sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może nas kosztować utratę danych lub pieniędzy, czy też narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych. Radzimy jak bezpiecznie korzystać z internetu.

  • Surfując po Internecie bądź czujny. Na niektórych stronach, np. pornograficznych, często znajdują się złośliwe programy, które po zainstalowaniu na komputerze mogą sparaliżować jego pracę bądź wyciągnąć z dysku poufne dane.
  • Zabezpieczaj komputer programem antywirusowym, antyszpiegowskim i Firewallem. Można takie oprogramowanie legalnie i często za darmo ściągnąć z sieci i zainstalować. Uchroni to komputer przed wirusami i programami hakerskimi. Firewall zablokuje natomiast próby włamania się z sieci do komputera.
  • Korzystaj tylko z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie oprogramowania mogą zawierać programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy zainstalują się w komputerze i podglądając nasze działania będą  przekazywały informacje niepożądanym osobom. W ten sposób można utracić kody dostępu do kont internetowych, poczty i autoryzowanych stron.
  • System operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie trzeba systematycznie aktualizować. Luki w oprogramowaniu mogą posłużyć do włamania się do komputera.
  • Dokładnie przyglądaj się stronom banków, z których korzystasz za pośrednictwem Internetu. Sam wpisuj adres strony banku nie korzystając z linków rozsyłanych przez kogokolwiek. Mogą one kierować do "fałszywej strony banku", której autorami są oszuści.
  • Nikomu nie podawaj  numerów kart płatniczych oraz kodów PIN. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje takie fałszywe strony.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów, a tym bardziej nie używaj linków rozsyłanych w niechcianej poczcie oraz przez komunikatory. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.

 

 

Podczas zakupów w sieci pamiętaj, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdzić jego rzetelność. Warto sprawdzić czy sklep podaje adres i numer telefonu, żeby można było odnaleźć sprzedającego. Gdy kupujesz na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinna wzbudzić szczególną czujność. Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Najbezpieczniej zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, a na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu tylko opakowanie, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Powrót na górę strony